Informacje

Źródło: KRS
Źródło: KRS

Dyskryminacja spółdzielczości

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 stycznia 2014, 20:40

  • Powiększ tekst

Krajowa Rada Spółdzielcza zamierza złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji w Polsce spółdzielczej formy gospodarowania. KRS zwraca uwagę, że działania te są równoznaczne z łamaniem obowiązującego w naszym kraju prawa unijnego w stosunku do 8 mln członków spółdzielni i 300 tysięcy osób zatrudnionych w spółdzielniach. "Naszym zdaniem polityka władz Państwa Polskiego wobec spółdzielczości narusza podstawowe postanowienia prawa unijnego" – piszą autorzy petycji.

- W ostatnich latach nasiliła się działalność polskiego ustawodawcy, a w następstwie także administracji państwowej godząca w podstawy społeczne i gospodarcze ruchu spółdzielczego, będącego we wszystkich krajach unijnych ważnym elementem samorządnych form organizowania społeczeństwa i rynku gospodarczego (z reguły znacznie silniejszym niż w Polsce)

– czytamy w treści petycji do Parlamentu Europejskiego.

Krajowa Rada Spółdzielcza podkreśla, że: „ewolucja procesu integracji europejskiej w ramach rynku wewnętrznego wykazuje, że pluralizm gospodarczy to zasada utrwalona, właściwa dla rynku wewnętrznego i pożądana w jego dalszej ewolucji”.

- Inicjatywy prowadzące do paraliżu działania spółdzielni, a często też wprost do likwidacji spółdzielni wychodzą z kręgów posłów koalicji rządzącej, którzy na niszczeniu spółdzielczości (przejmowanej następnie przez instytucje komercyjne i spółki prawa handlowego) budują swoją „specjalizację parlamentarną” mającą przesłonić ich ignorancję prawną i opierają swoją pozycję polityczną na operowaniu populistycznymi hasłami. Poselskie projekty ustawowe są mechanicznie (w trybie większości sejmowej) przegłosowywane w Sejmie i w Senacie, z całkowitym lekceważeniem trybu konsultacji i głosów milionów spółdzielców, a nade wszystko ekspertów prawnych, wykazujących horrendalne naruszenia prawa unijnego i aktu konstytucyjnego, elementarnych zasad prawa cywilnego i spółdzielczego. Ustawy te są następnie w błyskawicznym trybie egzekwowane przez administrację rządową

– podnoszą przedstawiciele KRS.

KRS zwraca również uwagę, że „ustawodawca stosuje też metodę wyodrębniania poszczególnych spółdzielni spod działania głównej ustawy – Prawo spółdzielcze, w której ramach mieć powinny autonomię i specyfikę statutową, i normuje je w oddzielnych ustawach by łatwiej podporządkować polityce resortowej i kontroli resortów rządowych”. Rada podaje jako przykład takiego działania ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Na zakończenie petycji, KRS apeluje do Parlamentu Europejskiego o „szybkie wszczęcie postępowania mogącego przerwać proces nasilającej się dyskryminacji polskiej spółdzielczości oraz ocalić jej tradycje i dorobek ważny dla funkcjonowania nie tylko Polski, lecz w istotnym stopniu dla Unii Europejskiej”.

 

on

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych