Analizy

fot. www.infonet.net.pl
fot. www.infonet.net.pl

Mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki i prawnicy mają dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej

źródło: Marek Siudaj, Tax Care

  • Opublikowano: 5 stycznia 2015, 10:05

    Aktualizacja: 5 stycznia 2015, 10:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki i prawnicy mają dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej. Od 1 stycznia podmioty świadczące te usługi mają obowiązek ewidencjonowania obrotów przy pomocy tych urządzeń bez względu na wielkość osiąganych przychodów.

Zgodnie z przepisami, obowiązek ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy fiskalnej mają podmioty, których przychody przekraczają 20 tys. zł. Jest to limit roczny, który na dodatek dla nowych przedsiębiorców stosuje się proporcjonalnie – czyli jeśli ktoś rozpoczyna działalność w ostatnim kwartale danego roku, to powinien zaopatrzyć się w kasę, jeśli jego przychody przekroczą ¼ kwoty limitu.Jednak zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych nie obejmuje wszystkich podmiotów. Niektóre muszą posiadać kasę niezależnie od wielkości uzyskiwanych przychodów. Od 1 stycznia 2015 r. grono podmiotów, których zwolnienie nie obowiązuje, poszerza się.

Od doradcy podatkowego z paragonem

Najwięcej podmiotów, które tracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych, jest wśród usługodawców. Od początku roku bezwzględny nakaz używania tych urządzeń obejmuje osoby świadczące usługi prawne, w tym doradców podatkowych (wyjątkiem pozostają usługi notarialne). Paragony fiskalne będą wystawiać także fryzjerzy oraz kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi kosmetologiczne. Spod zakresu działania zwolnienia wyjęci zostali także mechanicy, zarówno w zakresie naprawy pojazdów (także motocykli i motorowerów), jak i wymiany i naprawy opon oraz osoby oferujące badania i przeglądy techniczne pojazdów.

Także lekarze oraz dentyści muszą bezwzględnie stosować kasę fiskalną bez względu na obroty. Podobnie jak osoby oferujące usługi gastronomiczne i to zarówno te w placówkach stacjonarnych (nawet jeśli działają one sezonowo), jak i przygotowujące wyżywienie dla odbiorców zewnętrznych (np. catering). Kasę będą musieli posiadać także dostawcy zapisanych i niezapisanych nośników pamięci, jak i osoby dostarczające perfumy i wody toaletowe.

Dwa miesiące na dostosowanie

Przedsiębiorcy, którzy świadczą wymienione wyżej usługi albo zajmują się dostawami a ich klientami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są wprawdzie objęci obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej od 1 stycznia, ale Minister Finansów dał im 2 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów. Oznacza to, że ewidencjonowanie obrotu bezwzględnie muszą rozpocząć od 1 marca 2015 r. Jeśli zaś przedsiębiorca rozpocznie działalność w 2015 r., będzie miał obowiązek stosowania kasy po dwóch miesiącach od rozpoczęcia świadczenia wymienionych wyżej usług.

Przypomnijmy, że już wcześniej spod zwolnienia z obowiązku stosowania kasy zostali wyjęci przedsiębiorcy, zajmujący się m.in. świadczeniem usług przewozu osób.

Powiązane tematy

Komentarze