Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komentarz surowcowy: Spadek liczby odwiertów gazu ziemnego w USA

źródło: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

  • Opublikowano: 29 kwietnia 2013, 12:28

    Aktualizacja: 29 kwietnia 2013, 14:53

  • Powiększ tekst

W ubiegłym tygodniu na rynki towarowe powrócił optymizm – był on widoczny zwłaszcza w środę i czwartek, kiedy to notowania indeksu CRB wyraźnie odbiły w górę. Jednak już w piątek zwyżka ta została nieco przytemperowana, a wartość indeksu CRB spadła o 0,60%, kończąc ubiegły tydzień na poziomie 285,40 pkt.

Wciąż niewiele odwiertów gazu w USA

W piątek najlepiej radziły sobie notowania gazu ziemnego, które wzrosły o około 1,2%. Zwyżka notowań gazu była tym bardziej godna uwagi, że odwróciła ona wcześniejszy kilkusesyjny ciąg spadków. Technicznym wsparciem dla notowań surowca okazała się linia 30-sesyjnej średniej ruchomej, umiejscowiona w rejonie 4,08 USD za mln BTU.

W piątek stronie popytowej na rynku gazu ziemnego sprzyjały informacje dotyczące liczby punktów wydobycia gazu ziemnego w USA. Według firmy Baker Hughes, w ubiegłym tygodniu liczba aktywnych odwiertów gazu ziemnego spadła po raz pierwszy od trzech tygodni (o 13, do poziomu 366).

Spadek liczby odwiertów gazu ziemnego w USA to czynnik, który obecnie wywiera presję popytową na notowania tego surowca w USA. Obecna liczba odwiertów jest bowiem mniej niż jedną czwartą liczby odwiertów w 2008 r. (rekord na poziomie 1606). Część koncernów energetycznych zrezygnowała z odwiertów, gdy ceny gazu wyraźnie spadły na skutek „łupkowej rewolucji” w USA. Największy niezależny producent ropy i gazu w USA, firma ConocoPhilips, w ubiegłym tygodniu zakomunikowała, że nie zwiększy produkcji gazu, dopóki ceny tego surowca nie wzrosną znacząco w relacji do ich obecnego poziomu.

Argumenty podaży na rynku gazu

Powyższe liczby i wypowiedzi nie muszą jednak oznaczać, że od tej pory notowania gazu ziemnego będą już tylko rosnąć. Takiemu scenariuszowi zagrażają inne informacje z tego rynku. W ostatni czwartek amerykański Departament Energii podał, że zapasy gazu ziemnego we wcześniejszym tygodniu wzrosły. Dodatkowo, stronie podażowej sprzyja pogoda w USA – w najbliższych tygodniach ma być tam coraz cieplej, a wyższe temperatury wpływają na zmniejszenie popytu na gaz ziemny w celach grzewczych.

Dzisiaj rano cena gazu ziemnego kontynuuje wzrost, jednak nie jest wykluczone, że będzie on krótkotrwały, a cena gazu, ze względu na wspomniane kwestie pogodowe, pogłębi zniżkę i przetestuje poziom 4 USD za mln BTU. Natomiast w dłuższym horyzoncie czasowym bardziej prawdopodobny jest ruch wzrostowy.

Miedź: lepsze nastroje, lecz pesymiści nie odpuszczają

Tymczasem wśród liderów zniżek w piątek znalazły się notowania miedzi. Nowojorskie kontrakty na ten surowiec zostały przecenione o około 2%, niwelując sporą część czwartkowego ruchu wzrostowego.

Dzisiaj rano notowania miedzi znów delikatnie rosną. Nastroje na rynku tego surowca są ostatnio nieco lepsze niż we wcześniejszych tygodniach – widać to po aktywności funduszy inwestycyjnych, które ograniczają liczbę krótkich pozycji na kontraktach na miedź. Niemniej jednak, to wciąż strona podażowa ma więcej argumentów, spośród których najważniejszym jest słaba kondycja najważniejszych światowych gospodarek, potwierdzona ostatnio przez rozczarowujące dane makro (m.in. Chiny, USA, Niemcy). Dalsze spadki notowań miedzi są więc realistycznym scenariuszem.

 

Polecamy w SKLEPIKU.PL: "Giełda Podstawy inwestowania" Zaremba Adam
W tej książce znajdziesz komplet informacji na temat tego, jak wybrać biuro maklerskie oraz otworzyć rachunek inwestycyjny. Poznasz mechanizmy rządzące pracą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dowiesz się, jakie możliwości daje handel na parkiecie i gdzie najlepiej ulokować pieniądze. Zgłębisz tajniki strategii inwestycyjnych, czyli zdobędziesz precyzyjne informacje o tym, jak skutecznie pomnażać własne oszczędności, unikając niepotrzebnych strat.

Przej do sklepiku:http://www.wsklepiku.pl/gielda-podstawy-inwestowania/

Polecamy również:"Giełda Podstawy inwestowania"Zaremba Adam

Do rozważnych zysk należy!

Na co zwracać uwagę przy wyborze domu maklerskiego?
Jak niwelować ryzyko?
Czym jest system notowań?
Co warto wiedzieć o zleceniach?
Jak działają instrumenty rynku kapitałowego?
W jaki sposób zarządzać portfelem, aby zarabiać?
Inwestorze - ucz się sam!

http://www.wsklepiku.pl/gielda-podstawy-inwestowania1/

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych