Analizy
www.sxc.hu
www.sxc.hu

Metale szlachetne: ruch spadkowy może być krótki

źródło: Dorota Sierakowska, analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • Opublikowano: 1 lutego 2013, 10:33

  • Powiększ tekst

Wczoraj na rynkach towarowych optymiści ustąpili miejsca stronie podażowej. Wartość indeksu CRB spadła o 0,25% do poziomu 303,99 pkt. Wyraźne zniżki były widoczne m.in. na rynkach metali szlachetnych – wczoraj na minusie znalazły się ceny złota, srebra, platyny i palladu.

Słaby popyt na rynku złota

Po styczniowych nieudanych próbach pokonania technicznego oporu w okolicach 1700 USD za uncję, strona popytowa na rynku złota jest słaba. Wczoraj cena tego surowca zdołała dotrzeć jedynie na krótko przekroczyć poziom 1680 USD za uncję, po czym zawróciła w dół, kończąc sesję poniżej poziomu oporu w okolicach 1672 USD za uncję.

Od października ubiegłego roku notowania żółtego kruszcu poruszają się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie obecnie znajduje się na poziomie ok. 1690 USD za uncję, a dolne – ok. 1600 USD za uncję. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe sesje jest spadek notowań złota, przynajmniej do najbliższego technicznego wsparcia w okolicach 1634-1635 USD za uncję. Jednak w dłuższej perspektywie niewykluczony jest co najmniej kolejny test oporu na poziomie 1700 USD za uncję.

Jeszcze dalej w swoich prognozach idą analitycy BNP Paribas. W sformułowanych prognozach dotyczących cen złota w tym roku podali oni, że szacowana średnia cena uncji złota w 2013 r. wynosi 1790 USD za uncję. Jest to rewizja w dół względem poprzedniej prognozy, która zakładała 1865 USD za uncję. Jednak bieżąca prognoza i tak daje cenom złota pole do wzrostów. Według BNP Paribas, notowania kruszcu w tym roku będą ponownie testować opór w okolicach 1800 USD za uncję.

Formacja flagi na wykresie platyny

BNP Paribas zrewidował natomiast w górę prognozę tegorocznych cen platyny. Według banku, średnia cena platyny w tym roku wyniesie 1740 USD za uncję, podczas gdy poprzednia prognoza zakładała 1705 USD za uncję.

Obecnie notowania platyny, po dynamicznym wzroście cen w pierwszej połowie stycznia, wpadły w konsolidację, tworzącą formację flagi. Może to być jednak zaledwie przerywnik w trendzie wzrostowym, bowiem sytuacja fundamentalna na rynku platyny sprzyja kupującym – ten rok (i prawdopodobnie także lata 2014 i 2015) ma przynieść deficyt na rynku tego metalu. Ma być to efekt prężnie rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego w Azji (platyna jest wykorzystywana przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych) oraz spadku podaży platyny na skutek strajków górników w RPA.

Największy producent platyny na świecie, firma Anglo American Platinum (Amplats), zapowiedziała, że zmniejszy produkcję tego metalu o 400 tysięcy uncji rocznie – a to stanowi aż 7% całego światowego wydobycia tego metalu. Wynika to z konieczności restrukturyzacji spółki po trudnym poprzednim roku, który zakończył się dla niej stratą finansową na skutek wielomiesięcznych strajków pracowników kopalń w RPA. Jeszcze w styczniu tego roku Amplats zapowiadała zamknięcie czterech szybów wydobywczych, jednak w tym tygodniu odłożyła tę decyzję o 60 dni w wyniku presji ze strony południowoafrykańskich władz. Zamknięcie szybów oznaczałoby bowiem pozbawienie pracy około 14 tysięcy osób – a to wywołało protesty związków zawodowych oraz ministerstwa ds. zasobów mineralnych. 60 dni to według Amplats wystarczająco długi okres, by wypracować jakiś kompromis.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych