Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zasłużony odpoczynek. Popyt wciąż na pozycjach

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 8 września 2014, 09:53

  • 0
  • Powiększ tekst

Wyśmienity tydzień giełdowy dla posiadaczy akcji, przypieczętowały umiarkowanie pozytywne notowania w piątek. Mimo wcześniejszej kilkudniowej dynamicznej aprecjacji, podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia krajowe indeksy nie miały ochoty poddać się korekcie. Utrzymująca się dobra dyspozycja naszego rynku pozwala mieć nadzieję, iż indeks WIG20 w najbliższych dniach utrzyma się powyżej pierwszego wsparcia na poziomie 2.500 pkt., a przy sprzyjającym otoczeniu zewnętrznym pokusi się o zdobycie strefy oporu opisanej poziomami 2.580-2.600 pkt.

Tylko niewielka realizacja zysków na początku sesji

Z całą pewnością dynamika wzrostu, którą rynek zaprezentował przez cały tydzień, w piątek udało się popytowi wykorzystać do utrzymania indeksów na wysokich poziomach. Jak na razie wśród graczy znajduje się niewielu chętnych do realizacji zysków. Przebieg piątkowej sesji był pozytywny dla strony posiadaczy akcji. Po drobnym zawahaniu w pierwszej połowie notowań, już po południu indeks WIG20 mógł świętować wyznaczenie nowego średnioterminowego maksimum na poziomie 2.550 pkt. Naszemu rynkowi sprzyjało otoczenie zewnętrzne, jak i klimat na polskim rynku długu. W piątek rentowności krajowych obligacji ponowie obniżyły się, na co wpływają oczekiwania na obniżkę stóp procentowych. Gracze pozytywne podchodzą również do perspektyw zakończenia, lub choćby częściowego rozwiązania konfliktu na wschodzie. Wśród dużych spółek podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia ponownie pozytywnie wyróżniły się banki. Dobrą formę utrzymywał PKO BP. Ponadto wzrostowe tendencje kontynuowały BZ WBK, Alior oraz mBank. Sytuacja techniczna indeksu WIG20 zasadniczo nie zmieniła się. Po przełamaniu przez barometr największych spółek poziomu szczytów z lutego i czerwca br., pierwsza strefa wsparcia znajduje się w przedziale 2.500-2.530 pkt. Linia trendu wzrostowego przebiega w rejonie poziomu 2.500 pkt. W dalszym ciągu, jako poziom docelowy bieżącej aprecjacji przyjmujemy okolice 2.600 pkt., co równocześnie oznaczałoby testowanie szczytu z listopada 2013 r. W przypadku głównego indeksu WIG, obszar pierwszego wsparcia wyznaczają obecnie poziomy 53,5 tys. pkt. i 54,0 tys. pkt. (odpowiednio przełamane maksima z czerwca i lutego br.).

Czekamy na szeroki rynek

O tym, czy krajowy rynek akcji definitywnie powrócił do długoterminowego trendu wzrostowego, zadecyduje kondycja szerokiego rynku zaprezentowana w najbliższych tygodniach. Patrząc przez pryzmat indeksu MIS80 (dawnego WIG80), od początku sierpnia br. widać wyraźny wzrost zainteresowania graczy spółkami najmniejszej kapitalizacji. Indeks MIS80 obronił wsparcie w rejonie 11,500 tys. pkt. i realizuje większe korekcyjne odreagowanie w górę. Stopniowo zbliżamy się również do tegorocznej linii trendu spadkowego, przebiegającej na poziomie 12,3 tys. pkt, co pokrywa się z pierwszym technicznym oporem. Wyżej jest jeszcze techniczny opór na poziomie 12,5 tys. pkt. wyznaczony przez strefę minimów cenowych z maja br.

Słabe dane z rynku pracy w USA oddalają podwyżki stóp procentowych

Ostrożny tydzień giełdowy za Oceanem, zakończył wzrost indeksów w piątek. Inwestorzy skupili uwagę przede wszystkim na raporcie z rynku pracy. Dane okazały się poniżej oczekiwań, co równocześnie zinterpretowane zostało, jako oddalenie perspektyw podwyżki stóp procentowych.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze