Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rynek nie podda się tak łatwo

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 2 września 2014, 13:47

  • 0
  • Powiększ tekst

Warszawska giełda w dobrym stylu zaprezentowała się podczas pierwszej sesji września. Większość głównych indeksów GPW wyraźnie zyskała na wartości. Popyt koncentrował się przede wszystkich na dużych płynnych spółkach, których wycena została skorygowana w końcówce ubiegłego tygodnia. Zabrakło jedynie obrotów, co prawdopodobnie w dużej mierze ma związek z przedłużonym weekendem na Wall Street ze względu na Święto Pracy.

Ważą się średnioterminowe losy naszego rynku

Czwartkowa emocjonalna reakcja GPW na wydarzenia za naszą wschodnią granicą spowodowała ostrą przecenę naszego rynku. W pewnym stopniu dynamiczny spadek można tłumaczyć wcześniejszą równie dynamiczną falą aprecjacji. Część inwestorów zdecydowała się jednak skrócić spekulacyjną ekspozycję na rynek akcji. Jednocześnie wartość indeksu WIG20 obniżyła się do poziomu 2.420 pkt. Niewykluczone również, iż lokalne schłodzenie naszego rynku będzie jeszcze kontynuowane. Jako ważna strefa wsparcia jawi się obszar 2.380-2.400 pkt., gdzie znajdują się maksima z początku sierpnia br. Od góry natomiast sierpniowy rajd indeksów ogranicza długoterminowa linia trendu spadkowego (2.470 pkt.). Na tym etapie rozwoju sytuacji zakładamy, iż rynek w kwestii jej pokonania, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W najbliższych dniach, można spodziewać się kolejnych prób wyniesienia indeksu WIG20 na wyższe poziomy. Naszemu rynkowi sprzyja przede wszystkim klimat inwestycyjny na największej giełdzie na świecie. Indeksy Wall Street znajdują się bowiem w okolicach historycznych maksimów z apetytem na kontynuację hossy. W odniesieniu do indeksu WIG kluczowymi poziomami są od góry 53,0 tys. pkt. wyznaczone przez opadającą linię trendu spadkowego i od dołu okolice 50,0 tys. pkt., gdzie przebiega wznosząca się linia łącząca dołki z marca i sierpnia br. Całość dołków i szczytów z okresu ostatnich 9 miesięcy możemy ubrać w formację trójkąta symetrycznego, a kierunek wybicia będzie stanowił wiarygodny sygnał dla koniunktury do końca 2014 r.

Obniżka stóp już w tym tygodniu?

Oprócz wspominanego bardzo dobrego performance giełdy za Oceanem, jako atut krajowego rynku akcji jawią się perspektywy obniżki stóp procentowych przez RPP. Na taki krok Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się już jutro. Alternatywnym scenariuszem jest przesunięcie tej decyzji na kolejne posiedzenie, aby teraz dodatkowo nie osłabiać złotego. Obecnie główna stopa dyskontowa w naszym kraju wynosi 2,5 proc., a rozpatrywana jest obniżka o 0,25%.

Komplet wyników spółek

Wczoraj po sesji zakończony został sezon publikacji wyników finansowych krajowych spółek za II kw. 2014 r. Teraz przyjdzie czas na podsumowania i refleksje. Ogólnie spółki nie rozczarowały. Ważnym czynnikiem ryzyka, który oddziaływał na osiągnięcia przedsiębiorstw w II kw. br., jest konflikt na Wschodzie. Czynnik ten z dużym prawdopodobieństwem będzie również widoczny w II półroczu br. Z drugiej strony rynek akcji powinien zacząć dyskontować obniżkę stóp procentowych i spodziewany dołek obecnego ochłodzenia gospodarki prognozowany na I kw. 2015 r.

Powiązane tematy

Komentarze