Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Bartłomiej Pasiowiec: "Naszym głównym celem jest wykształcenie nowej generacji liderów"

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 7 lutego 2014, 10:44

    Aktualizacja: 7 lutego 2014, 16:58

  • 6
  • Powiększ tekst

O kolejnej edycji Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, współpracy międzynarodowej oraz kształtowaniu elit dla Polski portal wGospodarce.pl rozmawia z Bartłomiejem Pasiowcem - głównym organizatorem nowej edycji PAAL.

Arkady Saulski: Rusza kolejna edycja Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów - o jakich liderów chodzi?

Bartłomiej Pasiowiec: Naszym głównym celem jest wykształcenie nowej generacji liderów: przyszłych polityków, dziennikarzy, osób zaangażowanych w sektor pozarządowy, którzy zmienią oblicze polskiego życia publicznego. Akademia Liderów wyjdzie naprzeciw problemowi, który obserwujemy obecnie: młode pokolenie działaczy społecznych i politycznych jest nieprzygotowane do sprawowania istotnych funkcji w życiu społecznym, wykazując się jedynie posłuszeństwem wobec przełożonych. My chcemy to zmienić, wprowadzając solidnie wyedukowanych absolwentów na „rynek” społeczno-polityczny i dzięki temu pozytywnie wpłynąć na jakość polskiego życia publicznego.

Czy uważa pan, że brakuje takich inicjatyw w Polsce? Polityka, bycie liderem kojarzy się młodym Polakom bardziej z tym politycznym duopolem, który mamy od kilku lat niż z działaniem na rzecz dobra wspólnego.

I to właśnie chcemy zmienić. Naprawę sytuacji w naszym kraju należy zacząć od re-definicji tych pojęć. Prawdziwy lider troszczy się właśnie o wspólne dobro, wówczas każdy jest beneficjentem. Ludzie w Polsce muszą nauczyć się efektywnie współpracować pod wieloma względami. W Akademii Liderów nabywają praktycznie umiejętności pod okiem ekspertów.

Dlaczego więc Akademia jest Polsko-Amerykańska? Czy USA mogą być wzorem polityczności dla Polaków?

Nie do końca chodzi tu o wzór polityczności. Polsko-Amerykański charakter Akademii Liderów wynika ze strategicznego partnerstwa z Language of Liberty Institute, amerykańską instytucją organizującą od kilku lat obozy Liberty English Camp, szkolącą młodych ludzi w języku angielskim oraz promujące przedsiębiorczość i zasady wolnorynkowej ekonomii. Drugim strategicznym partnerem Akademii jest Goldwater Institute, obecnie najprężniej rozwijający się stanowy think-tank w USA. Współorganizatorzy PAAL oraz jej partnerzy, tacy jak: CATO Institute, Slovenia Liberty Seminars, czy The Fund for American Studies, przygotowali atrakcyjną ofertę dla absolwentów, którzy ukończą Akademię z najlepszymi wynikami.

Jakie są największe sukcesy tych, którzy ukończyli poprzednie edycje PAAL?

Wielu z naszych absolwentów z powodzeniem zaangażowało się w pracę think-tanków i dziś zajmują kierownicze stanowiska w takich organizacjach jak np. będące partnerem PAAL Stowarzyszenie KoLiber czy Instytut Misesa. Natomiast Ci, których wysłaliśmy na programy stażowe do Stanów Zjednoczonych rozwijają współpracę pomiędzy naszymi think-tankami. Ale przede wszystkim naszym wspólnym sukcesem jest zmiana mentalności tych ludzi - są pełni zapału do działania i wierzą, że mają odpowiednie kompetencje by zmieniać otaczający nasz świat wedle swojej wizji. To niezwykle ważne w dobie wszechobecnej degrengolady.

A więc PAAL nie tylko pomaga młodym ludziom, ale też dobrze służy Polsce tworząc być może przyszłe elity?

Nie ukrywamy, że takie mamy ambicje. Nie ukierunkowujemy tych ludzi politycznie, ale raczej staramy się wpajać im ideały przedsiębiorczości, odpowiedzialności i samodzielności - przyszli liderzy nie mogą liczyć na "pomoc" państwa, muszą sami być zdolni do tego by kształtować rzeczywistość zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. To element tzw. "wolnościowego pozytywizmu" czyli podejścia bardziej pragmatycznego do zmiany społeczno-politycznej rzeczywistości aniżeli sposobów, które fundują nam partie określające się mianem opozycji.

Co dalej z PAAL? Będą kolejne edycje?

Z pewnością - staramy się na bieżąco dopasowywać strukturę naszej Akademii do oczekiwań kursantów: rozpoczęliśmy rekrutację do wiosennej edycji, w której uruchamiamy zupełnie nowy kurs menadżerski, będący odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie eksperckie w niemal wszystkich sektorach małych i dużych przedsiębiorstw. Nasz kurs menedżerski skierowany jest więc do ludzi ambitnych, pragnących wyjść poza utarte schematy i żądnych praktycznej wiedzy, dostarczanej przez profesjonalistów na co dzień prowadzących swoje firmy lub kierujących zespołami pracowników. Akademia będzie więc ewoluować jeśli będą tego chcieli sami zainteresowani. To dla nich została przecież stworzona.

Rozmawiał Arkady Saulski

 

 

 

------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych książek, interesujących audiobooków oraz bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Gwarantujemy szybką wysyłkę i najniższe ceny!

Sprawdź sam!


Powiązane tematy

Komentarze