Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rząd Tuska ma coraz większy problem. Pracodawcy oraz RPO chcą zaskarżyć do TK ustawę o OFE. Kolejni rozważają taki krok

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 18 lutego 2014, 16:07

  • 3
  • Powiększ tekst

Konfederacja pracodawców Lewiatan zapowiada, że na początku marca złoży w Trybunale Konstytucyjnym wniosek kwestionujący konstytucyjność ustawy ws. OFE. Złożenie własnego wniosku rozważa też RPO. Biuro Rzecznika analizuje przepisy, decyzja - w ciągu miesiąca.

Według Lewiatana kolejny wniosek do TK jest konieczny, ponieważ prezydencki nie porusza najważniejszych kwestii. Organizacja pracodawców wylicza, że wobec ustawy reformującej OFE można sformułować kilkadziesiąt zastrzeżeń konstytucyjnych. Lewiatan zebrał je w opublikowanym we wtorek raporcie.

Największe wątpliwości konstytucyjne - zdaniem Lewiatana - budzą m.in.: tryb uchwalenia ustawy, obowiązek przeniesienia ponad połowy aktywów OFE z Otwartych Funduszy do ZUS, zasada tzw. suwaka bezpieczeństwa - przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone do ZUS, zakaz reklamy OFE, ograniczenie swobody lokowania aktywów OFE.

Ile i jakie zarzuty znajdą się ostatecznie we wniosku Lewiatana - na razie nie wiadomo. Dr Tomasz Zalasiński z kancelarii prawnej Domański, Zakrzewski, Palinka, która przygotowuje wniosek do TK, zapowiada, że będzie on złożony w "najszerszym, dopuszczalnym konstytucyjnie zakresie". Jak przypomniał, mandat organizacji pracodawców do składania wniosków przed Trybunałem jest o wiele węższy niż mandat prezydenta, wobec czego wniosek musi być dobrze umotywowany.

Zgodnie z konstytucją ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców mogą wnosić o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z ustawą zasadniczą, "jeżeli akt normatywny dotyczy spraw objętych ich zakresem działania".

Lewiatan dopuszcza możliwość, że Trybunał nie uzna jego skargi ze względu na brak legitymacji organizacji pracodawców do skarżenia ustawy dotyczącej systemu emerytalnego. "Jeśli tak się stanie, to uważamy, że sprawa ma tak ogromne znaczenie gospodarcze, a opinie prawne są tak jednoznaczne, że skargę powinien wnieść Rzecznik Praw Obywatelskich" - powiedział PAP ekspert Lewiatana Jeremi Mordasewicz.

Lesław Nowacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w biurze RPO, powiedział PAP, że Rzecznik rozważa zaskarżenie przepisów ws. OFE, obecnie trwa analiza dokumentów, a decyzja może być znana za mniej więcej cztery tygodnie. Nowacki podkreślił jednocześnie, że punkt widzenia Rzecznika nie jest zbieżny z opinią Lewiatana.

"Lewiatan ocenia ustawę z punktu widzenia przede wszystkim instytucji finansowych, natomiast nasz punkt widzenia to jest analiza zgodności tej ustawy z konstytucyjnym prawem do zabezpieczenia społecznego w powiązaniu z zasadą zaufania do państwa i prawa oraz zasadą naruszenia praw nabytych" - powiedział Nowacki.

"Rzecznik w tym kontekście analizuje te przepisy" - dodał. Nowacki zaznaczył, że na razie jest za wcześnie, by mówić, które artykuły ustawy mogłyby być zaskarżone.

Niewykluczone, że ws. OFE pojawią się jeszcze inne wnioski do TK. Złożenia własnych skarg nie wykluczała tuż po uchwaleniu ustawy sejmowa opozycja: TR, SP i SLD.

Ponadto grupa kilkuset osób prywatnych przygotowuje się w Warszawie do złożenia cywilnego pozwu zbiorowego w sprawie reformy OFE. Szczegóły nie są na razie znane.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze