Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Analiza Inwestycje.pl: Sztuka przynosi zyski

Joanna Kozak

Abbey House

  • Opublikowano: 8 listopada 2012, 12:46

  • Powiększ tekst

W niedawno opublikowanym raporcie francuski portal artprice.com przedstawia doskonałą sytuację na rynku sztuki współczesnej, która stanowi w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie rozwijający się segment. Obok sztuki Impresjonistów jest coraz częściej wybierana przez kolekcjonerów.

Bazę do przedstawienia trendów stanowiły wyniki aukcyjne odnotowane między lipcem 2011 a czerwcem 2012. Dla sztuki współczesnej najlepszy był poprzedni analizowany okres, w którym sprzedano rekordową liczbę ponad 41 000 obiektów.Przełożyło się to bezpośrednio na najwyższe obroty w historii, które wyniosły powyżej 915 mln euro. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zanotowano nieznacznie niższe obroty, trzecie w historii rynku sztuki współczesnej, które wyniosły ok. 860 mln euro. Minimalny spadek obrotów wynika przede wszystkim z trudnej sytuacji makroekonomicznej większości krajów, które cały czas borykają się ze skutkami kryzysu.

Sztuka współczesna daje większe możliwości zysków, niż pozostałe segmenty sztuki. Sztuka dawna oraz dzieła impresjonistów uznawane są za tzw. blue chips - inwestycje najbezpieczniejsze, o stopach zwrotu na poziomie kilku procent. Możliwości inwestycyjne sztuki współczesnej są kilkakrotnie wyższe. Transakcje sztuki współczesnej generują aż 11% globalnych obrotów rynku sztuki, co wyraźnie pokazuje coraz większe zainteresowanie tym segmentem wśród kolekcjonerów.

Rynek sztuki współczesnej rozwija się niezwykle dynamicznie od 2006 roku. W tym czasie poza wzrostem cen odnotowano również wzrost skuteczności sprzedaży obiektów z tego segmentu. Obecnie zaledwie 30% oferty aukcyjnej nie znajduje nabywcy na aukcji.

Najwięcej sztuki współczesnej sprzedaje dom aukcyjny Christie’s, z udziałem 28% w obrotach. Tuż za nim  plasuje się największy konkurent - Sotheby’s. Kolejny duży gracz rynku - Philips de Pury &Company zajmuje trzecie miejsce, a jego sprzedaż odpowiada za 10% obrotów sztuką współczesną na światowych aukcjach.

Bezapelacyjnie liderem na rynku sztuki współczesnej jest Azja, gdzie generowanych jest 43% obrotów tego segmentu, głównie w Chinach. Co ciekawe, na drugim miejscu pod względem obrotów jest Europa- 30% obrotów. Liderem na rynku europejskim jest Londyn, generując aż 76% obrotów na naszym kontynencie. Charakterystyczną cechą rynku sztuki współczesnej jest na Starym Kontynencie wyższa skuteczność sprzedaży aukcyjnej - sprzedawana jest aż połowa obiektów. Zdecydowaną większość oferty (81%) stanowią prace w przystępnej cenie poniżej 5 000 euro.

Najdroższym współczesnym obrazem sprzedanym na przestrzeni analizowanych przez Artprice 12 miesięcy był „Untitled” (1981) Jean-Michela Basquiat’a, sprzedany na londyńskiej aukcji Christie’s 27 czerwca za ponad 14 mln euro. Dwa inne obrazy artysty, za odpowiednio 9 i 6 mln euro zajmują 2 i 3 miejsce w rankingu sprzedaży.

Pomimo trudnego czasu dla gospodarki światowej sztuka współczesne odnotowuje kolejny bardzo dobry rok - trzecie najlepsze obroty w długiej historii rynku. Po raz kolejny potwierdzają się walory sztuki jako inwestycji alternatywnej, odporną na sytuację na rynku finansowym i kryzys. Bezpieczeństwo, które obecnie zapewnia inwestycja w sztukę, w dużej mierze decyduje o jej atrakcyjności w oczach dzisiejszych inwestorów.

Joanna Kozak, Abbey House

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych