Informacje

Fot. Bjearwicke/sxc.hu
Fot. Bjearwicke/sxc.hu

Rekord na aukcji sztuki współczesnej Christie’s

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 maja 2013, 20:04

    Aktualizacja: 24 maja 2013, 20:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Ostatnia aukcja sztuki współczesnej Christie’s już przeszła do historii. Wartość wszystkich dzieł sprzedanych na tej aukcji wyniosła 495 mln dolarów. To najwyższy wynik w historii.

Prace takich artystów, jak Pollock, Lichtenstein czy Basquiat cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kupujących.

Najbardziej spektakularną transakcją ostatniej aukcji Christie’s była sprzedaż obrazu Jacksona Pollocka: Number 19 (1948), zaktóry zapłacono 58,3 mln dolarów. Jest to najwyższa suma uzyskana za pracę Pollocka na rynku aukcyjnym. Wynik  ten  nie powinien dziwić, ponieważ  jest to  klasyczny przykład dzieła malowanego techniką drippingu, tak charakterystyczną dla J. Pollocka.

Drugim najdroższym dziełem na tej aukcji był  obraz Dustheads (1982) autorstwa Jean-Michela Basquiata, który sprzedano za 48,8 mln dolarów. Wynik ten znacznie wykroczył ponad oczekiwania.  Przed rozpoczęciem licytacji wartość dzieła szacowano bowiem na 25-35 mln dolarów. Londyński kolekcjoner Tiqui Atencio, który zakupił obraz w 1996 r. od Tony’ego Shafrazi, z pewnością ma więc powody do radości. Nigdy jeszcze nikt nie zapłacił niemal 50 mln dolarów za pracę Basquiata, prekursora graffiti.

Wśród najdroższych prac znalazło się również dzieło jednego z najważniejszych przedstawicieli pop-artu, Roya Lichtensteina. Jego obraz Woman with Flowered Hat (1963) został sprzedany za 56,1 mln dolarów. Jest to obecnie najdroższa praca Lichtensteina sprzedana na aukcji. Obraz przeszedł z rąk nowojorskiego inwestora Ronalda O. Perelmana do londyńskiego jubilera Laurence’a Graffa. Aukcja, która odbyła się w środę, na długo pozostanie żywa w pamięci wszystkich jej uczestników, obserwatorów oraz analizujących przebieg kolejnych licytacji kolekcjonerów.

Aż 94 proc. zaprezentowanych w jej trakcie prac znalazło nabywców, a łączna wartość wszystkich sprzedanych dzieł wyniosła 495 mln dolarów. To absolutny rekord. Larry Gagosian, jeden z najbardziej znanych na świecie dealerów  sztuki, stwierdził, że: „aukcja w Christie’s pokazuje, jak szeroki jest rynek sztuki i jak głębokie potrafią być kieszenie inwestorów”.

Dowodem tego stanu rzeczy jest też wcześniejsza aukcja, która odbyła się w konkurencyjnym dla Christie’s domu aukcyjnym, czyli w  Sotheby’s. Tam jednym z największych osiągnięć  była sprzedaż abstrakcyjnego obrazu Barnetta Newmana Onement VI (1953), którego cena finalnie osiągnęła poziom 43,8 mln dolarów. Z kolei praca Gerharda Richtera Domplatz, Mailand została sprzedana za 37,1 mln dolarów. Zdobyła tym samym tytuł najdrożej sprzedanego obrazu żyjącego artysty.

Prawdziwie spektakularne transakcje z ostatniego tygodnia pokazują ciągły rozwój rynku sztuki i wzrost zainteresowania nim. W ciągu jednego tygodnia i zaledwie dwóch aukcji pobitych zostało aż 6 różnych rekordów aukcyjnych.

- Już kolejny rok z rzędu obroty na światowym rynku aukcyjnym rosną. Sztuka tym samym pokazuje po raz kolejny, że jest niezależna od doniesień z rynków finansowych i cieszy się opinią bezpiecznej lokaty kapitału. To oczywiście przekłada się na wzrost zainteresowania sztuką wśród inwestorów -€“ mówi Karolina Nowak, zarządzająca inwestycjami w sztukę w Wealth Solutions.

Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze