BGK udzielił gwarancji de minimis na 8,4 mld złotych
8,4 mld zł to wartość gwarancji udzielonych firmom w ciągu roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu de minimis - poinformował dziś BGK. Dzięki nim 45 tys. przedsiębiorców zaciągnęło kredyty na kwotę ok. 15 mld zł.
"Liczby są dowodem na to, jak bardzo ten program trafił w potrzeby firm" - podkreśliła cytowana w komunikacie dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK Halina Wiśniewska.
15 marca minął rok od udzielenia pierwszego kredytu objętego gwarancją państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. "Program wystartował wiosną 2013 r. w momencie, kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Gwarancje de minimis były odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności" - wyjaśnił bank.
W listopadzie ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył gwarancje na kredyty inwestycyjne, by przedsiębiorcy mogli się rozwijać.
Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego wśród firm, aż 88 proc. z nich dzięki kredytowi z gwarancją utrzymało lub poprawiło swoją pozycję rynkową, a 83 proc. firm utrzymało zatrudnienie. "1/3 badanych przedsiębiorców zanotowała wzrost zatrudnienia w firmie od momentu pozyskania kredytu z gwarancją de minimis. Ponad połowa firm poprawiła swoją płynność finansową na tyle, by móc poczynić nowe inwestycje" - dodano.
Program de minimis stanowi dozwoloną prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. Jego zadaniem jest wsparcie mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. BGK w ramach tego programu udziela gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych.
(PAP)
dol/ mki/