Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Belka uspokaja: Polacy nie muszą obawiać się przerw w dostawach ropy i gazu do Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 24 marca 2014, 15:19

  • 1
  • Tagi: biznes gaz gospodarka Marek Belka Narodowy Bank Polski NBP ropa surowce surowce energetyczne
  • Powiększ tekst

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że Polsce raczej nie grożą ograniczenia dostaw gazu i ropy z Rosji. Jednocześnie przestrzegł, że eksporterzy muszą liczyć się z trudnościami w handlu z Ukrainą i Rosją.

"Nie sadzę, aby dotknąć nas miały ograniczenia w dostawie gazu i ropy. Z prostego powodu, Rosjanie będą mieli dzisiaj raz raczej ból głowy związany z nieuchronnie, stopniowo przebiegającą redukcją zapotrzebowania na gaz i ropę ze strony Europy, a także zarysowujący się coraz wyraźniej spadek cen gazu na świece. W związku z tym myślę, że raczej (...), z wyjątkiem jakiś sytuacji drastycznych, nie grożą nam - jak sądzę - jakieś zakłócenia" - powiedział dziś w Bydgoszczy Belka.

Prezes NBP podkreślił, że w związku z kryzysem na Ukrainie, trzeba liczyć się ze spadkiem w tym kraju produkcji i popytu, także spadkiem popytu na import.

"W związku, z tym eksport na Ukrainę będzie utrudniony. (Eksport na Ukrainę) to jest mniej niż 3 proc. naszego eksportu, więc nie jest wielki udział tego eksportu. Ale jeżeli - powiedzmy - jedna trzecia będzie zagrożona, to jest 1 proc. naszego eksportu" - zaznaczył. Belka zwrócił uwagę, że znacznie groźniejszą dla gospodarki może być kwestia eksportu do Rosji, który obecnie stanowi 8 proc. całego polskiego eksportu.

"Możemy liczyć się z jednej strony z osłabieniem gospodarki rosyjskiej, czyli popyt na polskie produkty, jak i inne produkty będzie niższy. Ale już to, iż rubel stracił kilkanaście procent w stosunku do walut zagranicznych w ciągu kilkunastu ostatnich tygodni oznacza, że część naszego eksportu do Rosji będzie niekonkurencyjna. W związku z tym wypadniemy z rynku nie na rzecz innych sprzedawców zagranicznych, tylko na rzecz produkcji krajowej, jeżeli to będzie możliwe" - argumentował prezes.

Belka zaznaczył, że Rosja jest członkiem WTO, więc nie może działać za pomocą różnego rodzaju taryf i zakazów, ale może stosować instrumenty pozataryfowe, jak ograniczenia związane z normami sanitarnymi czy ekologicznymi.

Prezes Belka w poniedziałek w Bydgoszczy spotkał się z przedsiębiorcami, którzy uczestniczą w badaniach, służących przygotowaniu przez NBP ocen sytuacji gospodarczej.

(PAP)

rau/ mki/ mow/

Komentarze