Agencja pracy SPEK zaczyna biznes w Armenii, chce iść dalej
SPEK jako pierwsza agencja pracy z Polski otworzyła spółkę SPEK Global Arm w stolicy Armenii - Erywaniu. Liczy na pozyskanie pracowników z tego kraju, a także na możliwość rekrutacji z bliskich Armenii, ale znacznie większych rynków, takich jak: Uzbekistan i Kazachstan, podała spółka. SPEK przygotowuje się także do otwarcia własnych spółek rekrutacyjnych w Chinach i w Pakistanie
To wielki sukces i ogromna przyjemność być pionierem i pierwszą Polską firmą w sektorze HR, która otworzyła własną spółkę w Armenii i stworzyła struktury w celu pozyskiwania pracowników z tego kraju. Należy wspomnieć i podziękować za ogromne wsparcie Izbie Przemysłowo-Handlowej Polska - Azja i Panu Januszowi Piechocińskiemu za wsparcie i pomoc w otwarciu spółki - powiedział prezes SPEK Przemysław Hermański, cytowany w komunikacie.
SPEK zwraca uwagę, że od kilku lat współpracuje w Polsce z Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja przy różnych projektach związanych z rekrutacją pracowników z różnych krajów.
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że tysiące pracujących w Polskich firmach mężczyzn wróciło do swojego kraju. Jednocześnie powstał na rynku pracy deficyt wykwalifikowanych pracowników w określonych branżach nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach w Europie - wskazano w komunikacie.
Działania SPEK: pozyskiwanie świetnych i profesjonalnych w swoich zawodach kadr dla polskich firm z krajów o bliskiej nam kulturze, relacji międzyludzkich należy docenić i wesprzeć. Z powodów demograficznych w wielu specjalnościach w transporcie, przemyśle i budownictwie długo jeszcze będziemy poszukiwać brakujących polskim firmom kadr. Import wykwalifikowanej kadry na przykład z Krajów Azji Centralnej czy Kaukazu to także jedna ze skutecznych form internacjonalizacji dla polskich firm i zwiększenia przestrzeni do eksportu polskich produktów i usług - powiedział Janusz Piechociński - w latach 2012-2015 wicepremier i minister gospodarki, cytowany w komunikacie.
Zwrócił też uwagę, że metoda przyjęta przez SPEK otwierania firm według prawa lokalnego dla pozyskania kadr to zwiększenie potrzebnego bezpieczeństwa pozyskiwania pracowników bez często niewiarygodnych dla Ormian, Uzbeków czy Azerów lokalnych pośredników. SPEK wyrasta tym samym w Erywaniu, Baku, Taszkiencie czy Astanie na bardzo poważnego partnera gwarantującego najwyższe standardy reprezentującego na tamtejszych rynkach polskich przyszłych pracodawców.
W obecnej sytuacji jaka się wytworzyła po wybuchu wojny na Ukrainie widzimy gigantyczne wręcz braki między innymi kierowców w Europie. Jako SPEK planujemy przygotować rozwiązanie globalne, mające na celu wzmocnienie kadr w tym zakresie - zapowiedział Hermański.
Sytuacja na rynku wymaga od agencji pracy poszukiwania pracowników w coraz odleglejszych krajach. Do takich należą np. Indie czy Nepal. SPEK przymierza się do rozpoczęcia działalności również w najludniejszym kraju na świecie, podano także.
Zwracamy już uwagę także na takie kraje, jak Chiny czy Pakistan. Rynek chiński to znacznie więcej kadr wykwalifikowanych, których w Polsce i w Europie brakuje najwięcej. W najbliższym czasie planujemy podjąć działania w kierunku otwarcia własnych spółek również w tych państwach - powiedział także prezes.
SPEK świadczy spersonalizowane usługi z zakresu pośrednictwa pracy oraz outsourcingu procesów produkcyjnych, usługowych oraz logistycznych w globalnym środowisku biznesowym. SPEK posiada ugruntowaną sieć kontaktów w Europie i Afryce, a także na Bliskim Wschodzie.
Czytaj też: Premier: mamy węglową „klęskę urodzaju”. Ceny spadają
isbnews.pl