Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

10 faktów o Januszu Korwin-Mikke, których nie znacie

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 5 maja 2014, 09:53

    Aktualizacja: 5 maja 2014, 14:30

  • 85
  • Powiększ tekst

Przezywany błaznem - a obecny w sondażach, z szansą na sukces wyborczy. Określany mianem nieskutecznego polityka - a od 20 lat obecny w polityce. Okrzyknięty faszystą i nazistą - na każdym kroku podkreśla nienawiść do Hitlera. Janusz Korwin-Mikke - oto jego 10 tajemnic, których może nie znacie.

1. Janusz Korwin-Mikke powołał w 2007 roku Fundację Indywidualnego Kształcenia, która zajmuje się pomocą w edukacji dla osób niepełnosprawnych. Ale w mediach i tak określany jest jako wróg ludzi niepełnosprawnych.

2. Korwin-Mikke zna biegle alfabet chiński. Tę anegdotę przytoczył jednemu z naszych redaktorów prof. Marek Jan Chodakiewicz. Otóż - profesor poznał Korwin-Mikkego na początku lat 90-tych w San Francisco. Profesorowi towarzyszyła wtedy znajoma z Chin. Korwin-Mikke widząc ją poprosił by napisała mu po chińsku na kartce swoje imię, które następnie bezbłędnie odczytał. Zapytany skąd zna chiński odparł - W latach 70-tych siedziałem w więzieniu z takim jednym facetem który znał chiński i poprosiłem aby mnie nauczył. Miałem dużo czasu to ta ilość znaków do nauki nie była problemem.

3. Janusz Korwin-Mikke studiował ponad cztery kierunki. Konkretnie psychologię, filozofię, socjologię, prawo oraz matematykę.

4. Janusz Korwin-Mikke był wychowywany przez samotnego ojca. Matka prezesa KNP - pani Maria z Rosochackich Mikke zginęła tragicznie podczas Powstania Warszawskiego. Ojciec Janusza Korwin-Mikkego został przez komunistów po wojnie na rok zamknięty do więzienia.

5. Janusz Korwin-Mikke był harcerzem. Konkretnie członkiem 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta.

6. Wielokrotnie rozpowszechniane plotki jakoby Janusz Korwin-Mikke nie uczestniczył w życiu opozycyjnym w PRL tylko współpracował z władzą są nieprawdziwe. W rzeczywistości Korwin już w latach 60-tych działał w opozycji studenckiej za co został relegowany ze studiów zaś SB skonfiskowała jego dokumenty z uczelni. Dopiero interwencja dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii Klemensa Szaniawskiego odzyskano dokumenty i umożliwiono Korwin-Mikkemu studiowanie na uczelni lecz już na innym kierunku.

7. Janusz Korwin-Mikke został siłą usunięty z terenu stoczni szczecińskiej w 1980 roku. Wyrzucono go ponieważ starał się sprzedawać strajkującym robotnikom swoje wydawnictwa o charakterze liberalnym.

8. Janusz Korwin-Mikke grał też w filmach i serialach, a nawet nagrał piosenkę. Brał udział w zdjęciach do filmów takich jak "Kraj Świata", "Tylko strach" oraz "Co się stało", produkcjach o charakterze dokumentalnym takich jak "Nocna zmiana" czy "Jest jak jest" oraz z zespołem Big Cyc nagrał piosenkę "Stop podatki!". Grał też z Pawłem Kukizem w filmie "Wtorek".

9. Ulubionymi polskimi filmami Janusza Korwin-Mikkego są "Ewa chce spać" oraz "Seksmisja". W tym drugim przypadku, jak sam mówi, ceni film za ośmieszenie idei feminizmu.

10. Posiada w swoich zbiorach kilkanaście tysięcy książek. Przeczytał wszystkie.

Na koniec pragniemy zaznaczyć, iż jak to bywa w przypadku każdej biografii nie możemy ręczyć za każdy podany tu fakt, ale z pewnością w każdym z nich zawarte jest ziarno prawdy.

as/

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

Wejdź na wSklepiku.pl i sprawdź najnowsze oferty promocyjne na książki!

Powiązane tematy

Komentarze