Nowy mObywatel! Od 14 lipca duże ułatwienia dla Polaków
Od 14 lipca mObywatelem będzie można się posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych
14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Na mocy wspomnianej ustawy dowód tożsamości (mDowód) dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych.
mObywatel to aplikacja, którą możesz bezpłatnie pobrać na swój smartfon. Dzięki tej aplikacji masz swoje dokumenty zawsze pod ręką, szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe, a przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze.
Ustawa o e-administracji jest to prawdopodobnie ostatnia ustawa w tej kadencji Sejmu, którą przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jest to ustawa, która jest takim zwieńczeniem prac przez całą kadencję. Pokazujemy w niej nowe, kolejne rozwiązania, które mają przede wszystkim upraszczać życie Polakom - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Czas na mDowód
W nowym mObywatelu 2.0 będą nowe funkcje i usługi. Między innymi nowy dokument tożsamości – mDowód. Nie trzeba więc będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.
mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
* składając wniosek o nowy dowód osobisty,
* przekraczając granicę kraju,
* do 31.08 załatwiając sprawy np. banku (podmioty podlegające pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy).
Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
Tymczasowe prawo jazdy
Natomiast w sierpniu w aplikacji mObywatel pojawi się nowy dokument mobilny – tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które po zdaniu egzaminu będzie dostępne do pobrania w aplikacji. Czyli zdaję egzamin - dostaję prawo jazdy tymczasowe w apce i mogę wsiadać za kierownicę.
Nowe funkcje
Według resortu ustawa ma pozwolić na udostępnienie przez internet nowych usług administracji publicznej. W ich ocenie nowe rozwiązania „będą miały charakter rewolucyjny dla obywateli, przedsiębiorców i administracji”. „Ustawa o e-administracji ma sprawić, że realizowanie większości usług będzie właśnie on-line” - podkreślił szef resortu cyfryzacji.
Pierwszą z nich są e-doręczenia. Według naszego modelu mają być dla samorządów za darmo. Ta ustawa spotkała się z dużym poparciem ze strony komisji wspólnej rządu i samorządu, dlatego że pierwotny model e-doręczeń zakładał, że e-doręczenia będą płatne na poziomie 75 proc. przesyłki poleconej. Co oznaczało, że dla wielu samorządów to wciąż było duże obciążenie - tłumaczył.
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało także inne, nowe funkcje. Między innymi:
* bezpieczny autobus – wysyłamy dzieci na wycieczki, kolonie – mamy pewność, że autobus, który je wiezie, jest sprawny technicznie. Apka pozwoli to sprawdzić jednym kliknięciem
*e-płatności – trwa już pilotaż tego projektu. Bezpiecznie i szybko zapłacimy Blikiem np. podatek od nieruchomości czy inne należności urzędowe
* przez aplikację zalogujemy się do serwisów publicznych (np. do e-Urzędu Skarbowego)
* w mObywatelu dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy (np. w Zduńskiej Woli mamy już te lokalne dokumenty zaimplementowane)
* w prosty sposób zgłosisz np. nielegalne wysypisko czy inne naruszenie środowiska
Oprócz funkcjonalności będzie dostępna także odświeżona wersja graficzna, a sama aplikacja ma być bardziej dostosowana do dzisiejszych standardów.
Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.
Czytaj też: Zmiany w mObywatelu. Co nowego?