Jak NIE dać dziecku na imię - urzędnik postawi weto. Przykłady
Warto sprawdzić listę imion niedozwolonych. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego. Rada Języka Polskiego posiada listę imion, których rodzice nie powinni nadawać dziecku - podaje Gazeta Wrocławska.
Gazeta zaznacza jednak, że w Polsce nie istnieje prawnie ustanowiona lista imion zakazanych. Co nie znaczy, że nie można spotkać się z odmową nadania konkretnego imienia przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Warto więc poznać listę imion niezalecanych przez Radę Języka Polskiego.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - podaje stronie RJP.
Oto zalecenia Rady Języka Polskiego:
Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.
Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. oraz pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.
Imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi.
Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych.
Nie powinno się stosować pisowni archaicznej.
Piszemy ks, nie x.
Zaleceń jest jeszcze więcej.
Wśród imion niezalecanych znalazły się m.in. takie:
Abbadon, Akaina, Alexander, Andrzelika, Ardena
Bastian, Benjamin, Brian
Carmen i Carmena, Clea
Dajana
Emaus, Ewan
Herrada
Joshua, Julka
Klea, Karla, Kuba jako imię żeńskie
Lester, Lorina
Majka, Malta, Maxymilian, Morena
Natasha, Nicol - imię żeńskie, Niko - imię żeńskie i męskie
Ole, Opieniek
Pacyfik
Pakita, Poziomka
Radek, Ricardo
Sofia
Tea, Tonia, Tupak
Una
Veronika, Victoria, Violeta
Wilga, Wilk
W artykule nie wskazano, czy takie właśnie imiona próbowano nadać w urzędach stanu cywilnego, czy są to po prostu zalecenia RJP.
Czytaj także: Rząd przyjął program wsparcia Warszawy na lata 2023-2030. Koncepcje prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Gazeta Wrocławska/gr