Limity gotówkowe - Unia planuje nowe zakazy
Nowe przepisy, uzgodnione przez Radę Europejską i Parlament Europejski, jeszcze bardziej mają ograniczyć używanie gotówki, ustanawiając limit 10 tys. euro dla transakcji gotówkowych. Dlaczego Unia Europejska planuje wprowadzić kolejne ograniczenia?
Unia Europejska obecnie intensyfikuje działania mające na celu ustalenie kolejnych limitów gotówkowych w obrocie. Planowane zmiany budzą wiele kontrowersji i wątpliwości, zwłaszcza pod względem braku zasadności takich kroków.
Obowiązujące przepisy w Polsce
W Polsce obowiązujący obecnie limit gotówkowy został wprowadzony 1 stycznia 2017 roku, a jego wysokość wynosi 15 tysięcy złotych brutto dla jednorazowych transakcji firmowych. Od tego momentu kolejne regulacje były przedmiotem wielu sejmowych debat. Ciekawostką jest fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wprowadziły tego rodzaju ograniczenie, co znajduje się w opozycji do niektórych innych krajów europejskich, w których nie ma takich limitów, jak Austria czy Niemcy, którzy krytycznie wypowiadają się na temat zwiększonej kontroli obywateli.
Plany UE a Polska
Jednak plany Unii Europejskiej idą w kierunku kolejnych ograniczeń, ustalając limit 10 tys. euro, powyżej którego zakazane będą płatności gotówkowe. Nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2027 roku, z wyjątkiem jednego rynku, gdzie będą obowiązywać od stycznia 2029 roku.
Utrudnienia nie tylko dla firm
Według wstępnych ustaleń, planuje się utrudnienie zakupu gotówkowego droższych przedmiotów i usług poprzez ustalenie jednej kwoty, powyżej której nie będzie można dokonywać płatności gotówkowych. Parlament Europejski i Rada Europejska zatwierdziły limit w wysokości 10 tys. euro, powyżej którego obowiązywać ma zakaz płatności gotówkowych. W ramach tego planu państwa członkowskie będą miały możliwość obniżania tego limitu.
Kontrole tożsamości
Kontrole tożsamości zostaną również wprowadzone dla transakcji gotówkowych w przedziale od 3 do 10 tys. euro, mając na celu zapobieganie nielegalnym praktykom.
Nie każdy będzie objęty kontrolami tożsamości. Przepisy dotyczyć będą:
-> instytucji finansowych,
-> agencji nieruchomości,
-> banków,
-> firm zarządzających aktywami,
-> kasyn,
-> handlowców
->sprzedawców towarów luksusowych.
Kryptowaluty również znajdują się pod szczególnym nadzorem, gdzie giełdy i operatorzy portfeli muszą weryfikować klientów już przy transakcjach od 1000 euro.
Planowane ograniczenia mają wejść w życie w 2027 roku, z wyjątkiem klubów piłkarskich i agentów piłkarskich, dla których termin ten przewidziano na początek 2029 roku.
Umowa jest częścią większego pakietu, który ma na celu ochronę systemu finansowego UE przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu” - podkreśla Bloomberg
Cel?
Przy kolejno powstających limitach i ograniczeniach powstaje pytanie: czy dane statystyczne potwierdzają skuteczność wykrywania przestępczości po wprowadzeniu limitów gotówkowych? Przestępcy mogą łatwo dostosować się do nowych warunków, szczególnie w kontekście innych środków płatniczych.