Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nie tylko ofiary Holocaustu otrzymają zasiłek od Polski. Mogą ubiegać się o nie także żołnierze Armii Czerwonej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 czerwca 2014
  • 14:13
  • 39
  • Tagi: gospodarka odszkodowanie prawo
  • Powiększ tekst

Odszkodowania, renty i zasiłki wypłacane przez Polskę dla ofiar Holocaustu to nie koniec absurdów. Okazuje sie, że Polska może musieć wypłacać odszkodowania także żołnierzom Armii Czerwonej a nawet ich dzieciom! Wszystko to umożliwia zmiana przepisów na których bazuje funkcjonowanie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

O polskich odszkodowaniach za niemieckie zbrodnie Holocaustu czytaj tutaj: http://wgospodarce.pl/informacje/13851-polska-wyplaci-odszkodowania-za-holocaust-polska-a-nie-niemcy

Zmiany przepisów nie tylko umożliwiają wypłatę zasiłków dla osób nie będących obywatelami RP a pokrzywodzonymi podczas Holocaustu. Okazuje sie, że o takie odszkodowania i zasiłki mogą ubiegać się nawet żołnierze Armii Czerwonej!

Bobby Brown, odchodzący dyrektor Project HEART (Holocaust Era Asset Restitution Taskforce) tak komentuje postawę Polski.

Waga tej decyzji polega na tym, że po raz pierwszy rząd polski wyciąga rękę do tej konkretnej grupy osób. W moim odczuciu Holocaust w wielu aspektach jest wspólnym doświadczeniem. Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to, co się stało, ale spoczywa na nich odpowiedzialność opieki się tymi, którzy ucierpieli w ich kraju.

Nas szczególnie uderzają słowa "Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to, co się stało, ale spoczywa na nich odpowiedzialność opieki się tymi, którzy ucierpieli w ich kraju". Tworzą one nie tylko niebezpieczny precedens (Polacy mogą zostać uznani za współwinnych Holocaustu) ale też zakłamują historię: II RP podczas niemiecko-sowieckiej okupacji realnie nie istniała, jej terytoria były częściowo włączone do Rzeszy, częściowo utworzono z nich Generalną Gubernię a częściowo - włączone do ZSRR.

Ale to nie koniec, bo odszkodowania mogą otrzymać nie tylko poszkodowani w wyniku Holocaustu, ale też żołnierze Armii Czerwonej. Mówi o tym Sebastian Rejak, specjalny delegat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski do kontaktów z diasporą żydowską.

Na przykład, żołnierz Armii Czerwonej, który - podczas marszu na zachód w czasie II wojny światowej - zatrzymał się w Polsce i poślubił polską obywatelkę lub obywatela, a następnie po wojnie wyjechał z kraju do Związku Sowieckiego może ubiegać się o to świadczenie I jeśli poza Polską w Związku Sowieckim urodziło się dziecko i to dziecko nigdy nie otrzymało polskiego obywatelstwa, ale cierpiało jako dziecko polskiej rodziny w Związku Sowieckim to to dziecko - dzisiaj osoba dorosła może ubiegać się o status weterana wojennego lub osoby prześladowanej. Jego rodzice od dawna mogą już nie żyć, on sam nigdy nie był polskim obywatelem, ale wciąż może taki ktoś złożyć wniosek.

W jaki sposób osoby objęte nową ustawą będą mogły otrzymać odszkodowania?

Wnioskodawcy będą musieli dostarczyć dokumenty, aby udowodnić swe prawa, ale Rejak twierdzi, że polski urząd do spraw kombatantów będzie uznawał wyciągi z archiwów takich jak wydawane przez muzeum holocaustu Yad Vashem, a nawet ustne świadectwa świadków. Według mojej wiedzy, nie ma żadnego powodu, aby urząd ds. kombatantów i osób represjonowanych kwestionował dokumentację, która wygląda wiarygodnie - powiedział Rejak. - Musi zostać ustalone, że ktoś urodził się jako obywatel polski, ucierpiał podczas wojny w okupowanej Polsce lub w innym miejscu, ponieważ był zmuszony opuścić Polskę, lub też urodził się po wojnie w rodzinie, która została zmuszona do opuszczenia Polski w czasie wojny, a więc jako dziecko osoba taka miała udział w ich losach i prześladowaniach. Taki ktoś kwalifikuje się do otrzymania świadczeń.

Polska już wkrótce może upaść pod ciężarem kolejnych kosztów. Ale my zajmujmy się dalej Marysią z Gorzowa.

Times of Israel/ goniec.net/ as/

Komentarze