TEMAT DNIA
Slalom z formularzami, jeśli chcesz darmo wozić pomoc
Rząd snuje się w oparach absurdu, a czas jest w przypadku walki z powodzią bezcenny. Szef resortu infrastruktury, Dariusz Klimczak, poinformował właśnie, że „jest zapowiedź” zwolnienia z opłat drogowych ciężarówek z pomocą humanitarną. Pytanie dlaczego mówi się o „zapowiedzi”?!
Jeszcze lepszy „kwiatek” zawiera oficjalny komunikat ministra rządu Donalda Tuska, cyt. „przewoźnicy, którzy będą się ubiegać o zwolnienie z opłaty za przejazd, powinni przesłać wniosek według zamieszczonego na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego specjalnego formularza na adres [email protected]”. Formularz zawiera 11 modułów i nie chodzi zaznaczenie odpowiedniej kratki z napisem „tak” lub „nie”, a o odpowiedzi opisowe – ilość miejsca zostawiona petentowi sugeruje jak dokładnych danych oczekuje resort infrastruktury„.
Każdy wniosek musi zostać zweryfikowany przez urzędników
Zwolnienie z opłaty drogowej w systemie e-TOLL dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Wyjaśniono, że po weryfikacji wniosku przewoźnik będzie mógł wyłączyć urządzenie pokładowe i nie będzie podlegał karze administracyjnej. Procedura ta będzie obowiązywać do czasu trwania stanu klęski żywiołowej.
O bulwersującym pobieraniu opłat e-TOLL od przewoźników ofiarnie dowożących wsparcie dla powodzian poinformował na platformie X Alvin Gajadhur, doradca Prezydenta RP, były Główny Inspektor Transportu Drogowego, były Minister Infrastruktury.
Jak wskazał Gajadhur:
Przejazdy z pomocą humanitarną dla powodzian nie są zwolnione z opłaty e-TOLL. Taką odpowiedź przekazało @MI_GOV_PL . Przewoźnicy drogowi są zbulwersowani! Były minister skierował też pytania do obecnego ministra infrastruktury i premiera: Minister @MI_GOV_PL @DariuszKlimczak nie zrobił nic w tym zakresie. Czy będzie interwencja @PremierRP @donaldtusk ?
Przewoźnicy zdumieni
Głos w sprawie wcześniej zabrał jeden z przewoźnik Piotr Krzyżankiewicz, który wskazał, że pomoc humanitarna kierowana na Ukrainę nie jest objęta opłatami – czemu więc pomoc powodzianom nie została wyłączona z e-TOLL ? Internet aż roi się od podobnych pytań i wyrazów oburzenia opieszałością rządu Donalda Tuska.
Jestem przewoźnikiem drogowym i organizatorem transportów pomocy humanitarnej z woj. Zachodniopomorskiego. To hańba pobierać opłaty drogowe od przewoźników, którzy wykonują darmowy transport dla powodzian. Myślałem, że to nieporozumienie, bo dla Ukrainy takich opłat nie ma.
»» O postulatach zwolnienia z opłat e-TOLL dla wioznących pomoc powiedzianom czytaj tutaj:
Powódź: Wieziesz pomoc? I tak zapłać rządowi!
Czym jest e-TOLL
System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, który od 1 października 2021 roku zastąpił dotychczasowy system viaTOLL. System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Organem odpowiedzialnym za pobór opłaty elektronicznej przy pomocy systemu e-TOLL jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. W systemie e-TOLL pobierana jest opłata za przejazd po około 3620 km sieci dróg płatnych.
Oprac. GS/AS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skutki olbrzymiej nieodpowiedzialności pseudoekologów
Co z wielką kopalnią na Śląsku? „Ona już kończy życie”
Kolejna polska branża pod unijną gilotyną
»» Rozmowa z red. Maciejem Wośko, dlaczego pożyczki dla powodzian to zły pomysł na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: