Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Komornicy alarmują: dostajemy sfałszowane tytuły egzekucyjne. Poszkodowany ma cztery dni na skuteczną reakcję

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 kwietnia 2015, 16:57

  • 3
  • Powiększ tekst

Do komorników napływają fałszywe tytuły wykonawcze, czyli sądowe dokumenty, na podstawie których dokonywane są egzekucje - alarmuje Krajowa Rada Komornicza, apelując o zgłaszanie do nich takich przypadków.

"Cały czas napływają informacje o kolejnych przypadkach kierowania do kancelarii komorniczych fałszywych tytułów wykonawczych" - poinformowała w czwartek rzeczniczka KRK Monika Janus.

Według niej, od środy w kancelariach wykryto co najmniej kilkanaście przypadków nadesłania sfałszowania tytułów wykonawczych.

Z informacji KRK wynika, iż dotychczas ujawniono przypadki kierowania sfałszowanych tytułów wykonawczych Sądów Rejonowych w Dąbrowie Górniczej, w Gdańsku, w Katowicach, w Krakowie, w Łodzi, w Pruszkowie, we Wrocławiu i w Zielonej Górze.

"Nie chcemy ujawniać ich cech charakterystycznych, po których komornicy poznają fałszerstwo. Mogę jedynie powiedzieć, że część tych podróbek wskazuje jako dłużników instytucje i firmy, które nigdy dotąd nie zalegały z płatnościami" - powiedziała PAP Janus.

Komornicy apelują do osób, firm i instytucji, których konta zostały zajęte przez komornika na poczet wyegzekwowania fałszywego długu, o jak najszybsze zgłoszenie się do właściwej kancelarii komorniczej.

"Komornik sądowy ma ustawowy termin do 4 dni na przekazanie wyegzekwowanych pieniędzy wierzycielowi, a szybka reakcja osób zainteresowanych może pomóc w zweryfikowaniu tytułu wykonawczego" - podkreśliła.

Janus wyjaśnia, że czas ma znaczenie, bo dopóki zajęte środki są na rachunku komornika, można wstrzymać przekazanie ich fałszywemu wierzycielowi.

"Po upływie 4 dni, gdy środki będą przekazane +wierzycielowi+, będzie trudniej, bo wówczas już pozostaje tylko zgłoszenie sprawy organom ścigania i czekanie na decyzje procesowe" - podkreśliła.

KRK zaapelowała o natychmiastowe powiadamianie policji lub prokuratury o każdym przypadku podejrzenia podrobienia dokumentu sądowego i użycia go do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

"Szczególną staranność powinni zachować także komornicy przy weryfikowaniu autentyczności składanych tytułów. Fałszywe dokumenty łudząco przypominają autentyczne, więc pomoc osób wciągniętych w machinę przestępstwa może ułatwić i przyspieszyć wykrycie przestępstwa i nie dopuścić do bezpodstawnego zajęcia środków pieniężnych na ich kontach" – wskazała Janus.

Numery telefonów kancelarii komorniczych, w których poszkodowani mogą wyjaśnić kwestie podrobionych tytułów egzekucyjnych, są dostępne na stronie www.komornik.pl lub na stronach właściwych izb komorniczych.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze