Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Inwazja komorników

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2013, 14:12

  • 4
  • Powiększ tekst

Komorników będzie w Polsce o 230 więcej, czyli ponad 1300 - postanowił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który chce w ten sposób usprawnić postępowanie egzekucyjne. Sami komornicy obawiają się, że to nie pomoże, bo na ich skuteczność wpływ mają inne czynniki.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, decyzja o utworzeniu 230 dodatkowych stanowisk komorniczych przy sądach zapadła w związku z "potrzebą prawidłowego i sprawnego wykonywania czynności przez komorników". "Tylko tak znacząca liczba nowych stanowisk komorników sądowych jest w stanie zapewnić ich sprawniejszą pracę, gdyż skuteczność egzekucji w skali kraju będąca w 2012 r. na poziomie ok. 19,3 proc. nie jest zadowalająca" - poinformowała naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji MS Joanna Dębek.

Uzasadniając tę decyzję resort podał, że w kraju jest 700 asesorów mogących ubiegać się o stanowisko komornika sądowego. "W obecnym stanie prawnym dla rzeszy młodych, wykształconych prawników jedynym sposobem objęcia stanowiska komornika sądowego oraz kontynuowania kariery zawodowej zgodnej z ich wykształceniem jest objecie stanowiska utworzonego i obwieszczonego w Monitorze Polskim przez Ministra Sprawiedliwości" - uważa ministerstwo.

Jak dodano, od początku roku obowiązuje nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w której uchylono przepis nakazujący ministrowi odwołanie komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył on 65. rok życia. "Obecnie nie ma więc żadnych ograniczeń wiekowych do prowadzenia kancelarii, również dla tych bardzo licznych komorników, którzy nie tylko nie mają wykształcenia prawniczego, ale jakiegokolwiek wyższego wykształcenia" - dodaje resort konkludując, że droga do objęcia stanowiska po komorniku, który przeszedł na emeryturę, jest w istocie zamknięta.

Według ustawy minister sprawiedliwości ocenia, czy liczba komorników działających w rewirze jest wystarczająca, biorąc pod uwagę potrzeby prawidłowego i sprawnego wykonywania czynności, wielkość wpływu i stan zaległości spraw, a także liczbę przedsiębiorców mających siedzibę lub oddziały w obszarze rewiru oraz liczbę i strukturę ludności w rewirze.

Resort zauważył, że gdy w listopadzie 1997 r. ustawa wchodziła w życie, w Polsce działało 582 komorników sądowych, a dziś stanowisk takich jest 1089. "Jednocześnie co roku systematycznie, a wręcz lawinowo rośnie liczba spraw, które wpływają do komorników" - podkreśla Joanna Dębek.

Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski komentując decyzję ministerstwa podkreślił, że liczba komorników nie przekłada się w prosty sposób na skuteczność egzekucji. "Na to mają wpływ czynniki makroekonomiczne i doświadczenie zawodowe komornika" - ocenił. "Jeśli dłużnik nie ma majątku, to nawet trzech komorników nic nie odzyska - a mogą się nałożyć na siebie trzy osobne postępowania egzekucyjne i przekazywanie akt między nimi dodatkowo je wydłuży" - powiedział Damski.

W jego ocenie nie byłoby nic złego w tym, że zawód komornika otworzy się na asesorów komorniczych. "Ale problem polega na tym, że ministerstwo przyjmuje na komorników osoby spoza aplikacji komorniczej, bez doświadczenia w tym zawodzie. I wtedy rodzi się ryzyko błędów" - powiedział.

Według rzecznika komorników "byłoby bardzo niesprawiedliwe", gdyby - wzorem mediów - obarczać całe jego środowisko jednostkowymi przypadkami błędów, jakie ostatnio opisuje prasa. Chodzi o przypadki takie jak "chodzenie na skróty" przez niektórych komorników, którzy - nie mogąc wyegzekwować długu od osoby o danym imieniu i nazwisku - sięgają po majątek innej osoby tak samo się nazywającej. "Nie należy przypisywać takich cech całemu środowisku" - podkreślił Damski.

"Tu chodzi o coś więcej niż dobry nastrój komornika. Chodzi o bezpieczeństwo obrotu prawnego i pewność, że zasądzona wyrokiem sądu należność będzie przez komornika odzyskana" - zaznaczył rzecznik komorników.

(PAP)

wkt/ itm/ gma/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze