Informacje

Screen strony internetowej brytyjskiego tabloidu
Screen strony internetowej brytyjskiego tabloidu

Brytyjska prasa: Tureckie lotnictwo zestrzeliło rosyjski samolot na pograniczu z Syrią!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 października 2015, 14:09

  • 7
  • Powiększ tekst

Brytyjski dziennik "Daily Express" od sobotniego wieczoru podaje w internetowym wydaniu, że lotnictwo tureckie zestrzeliło rosyjski samolot bojowy – zapewne MiG 29 - który wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną. Wiadomosci nie potwierdziło NATO, ani żadne inne źródło.

Dziennik powołuje się na relacje wiarygodnych świadków opublikowane w mediach społecznościowych. Rosyjska maszyna rozbiła się podobno niedaleko od granicy Turcji, w okolicach miasta Huraytan w północnej Syrii. Rzecznicy władz Turcji oraz rosyjskich sił zbrojnych nie odpowiedzieli na pytanie Daily Express, czy wiadomość jest prawdziwa. Rzecznik prasowy NATO stwierdził, że nie otrzymał wiadomości o zestrzeleniu samolotu.

Link do doniesienia brytyjskiego tabloidu: http://www.express.co.uk/news/world/611157/Russia-Turkey-jet-plane-shot-down-airspace-Syria-ISIS-Islamic-State http://www.dailymail.co.uk/news/article-3267595/Russian-jet-shot-Turkish-forces-flew-country-s-airspace.html

[Co zdumiewające, samolot pokazany na infografice "Daily Express" ma oznaczenia nie rosyjskie, ale biało-czerwone szachownice, a więc oznaczenia używane przez... polskie lotnictwo! - sek]

Wiadomość „Daily Express” powtarzają wielkonakładowe dzienniki „Daily Mail” i „Daily Mirror”.

Gdyby informacja okazała się prawdziwa, to byłoby to bezpośrednie starcie lotnictwa rosyjskiego z obroną przeciwlotniczą NATO, co grozi „konfrontacją o wymiarze kataklizmu” jak to określił szef brytyjskiego wywiadu MI6 sir John Sawers.

Nie wykluczone, że właśnie z tego powodu wszystkie zaangażowane strony zachowują daleko posuniętą dyskrecję i chcą zamieść całą sprawę pod dywan.

W ubiegłym tygodniu premier Turcji Ahmet Davutoglu ostrzegł, że „nawet jeśli ptak naruszy turecką przestrzeń powietrzną, to podjęte zostaną odpowiednie kroki”.

Źródło: http://polskaniepodlegla.pl/, oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze