Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Atak terrorystyczny w Brukseli. Eksplozje na lotnisku i w metrze [RELACJA]

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 marca 2016, 09:35

    Aktualizacja: 22 marca 2016, 14:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Belgijskie media informują o dwóch eksplozjach, do których doszło dzisiaj rano na lotnisku w Brukseli. Do trzeciego wybuchu miało dojść na stacji metra Maalbeek w pobliżu siedzib instytucji Unii Europejskiej. Pierwsze informacje mówią o tym, że w eksplozjach zginęło co najmniej kilkanaście osób, kolejnych kilkadziesiąt jest rannych - tak podają belgijskie służby.

15:47. Łączna liczba poszkodowanych w zamachach wynosi ponad 200 osób. Według MSZ rannych jest nie 2 a 3 Polaków.

CZYTAJ RELACJĘ NASZEGO KORESPONDENTA!

15:07. Dwójka rannych w zamachach Polaków była funkcjonariuszami Służby Celnej, przebywającymi w pracy, na delegacji w Brukseli.

14:55 Na lotnisku policja odkryła pas szahida z ładunkami, który nie uległ detonacji. Agencja prasowa Belga pisze, że na miejsce jadą saperzy, by go rozbroić.

13:50. Wiadomo już, że wśród rannych są "dwie osoby z polskim paszportem" (TVP Info).

13:27. Według TVP Info podczas zamachów zginęły 34 osoby.

12:50. Polska w bardzo krótkim czasie może się stać celem pierwszoplanowym. Trzeba to mieć na uwadze - zwłaszcza w kontekście ŚDM! — mówi gen. Polko w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

12:45. Zwolennicy Państwa Islamskiego (IS) wyrażali we wtorek radość w mediach społecznościowych z ataków terrorystycznych w Brukseli, w których śmierć poniosło ponad 20 osób

Państwo zmusi was do ponownego określenia waszych dróg tysiące razy, zanim ośmielicie się znowu zabić muzułmanina i wiedzcie, że muzułmanie mają teraz państwo, które ich broni — napisał jeden ze zwolenników IS na Twitterze.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachów.

12:30. W specjalnym oświadczeniu premier Beata Szydło zapewniła, że Polacy mogą czuć się bezpieczni.

Nie ma powodu, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone kontrole — mówiła szefowa rządu.

12:25. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył we wtorek w komunikacie, że „poprzez ataki w Brukseli uderzona została cała Europa”. W atakach na międzynarodowym lotnisku w Brukseli i w metrze zginęło ponad 20 ludzi.

Europa musi podjąć „niezbędne kroki w związku z powagą zagrożenia” - dodał prezydent. Podkreślił, że Francja, która sama została zaatakowana w styczniu i listopadzie ubiegłego roku, ma swój udział w wysiłkach antyterrorystycznych.

„Jesteśmy w stanie wojny” i „w obliczu tej wojny potrzebna jest mobilizacja w każdej chwili” - oświadczył z kolei premier Manuel Valls.

Minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault podał w komunikacie, że w rozmowie telefonicznej ustalił z szefem dyplomacji Belgii Didierem Reyndersem „konieczność dalszej koordynacji naszych działań w kwestii walki z terroryzmem”.

12:15. Władze Francji postanowiły we wtorek wzmocnić ochronę granic i środków transportu publicznego oddelegowując do tego dodatkowo 1600 policjantów - powiedział minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve po spotkaniu u prezydenta Francois Hollande’a.

Wcześniej tego dnia Hollande w związku z zamachami w Brukseli zwołał nadzwyczajne posiedzenie najważniejszych ministrów. Wśród obecnych byli premier Manuel Valls, szef MSW Cazeneuve i minister obrony Jean-Yves Le Drian.

12:05. Premier Holandii Mark Rutte oświadczył we wtorek, że holenderskie władze odradzają obywatelom podróże do Belgii po zamachach w Brukseli. W atakach na lotnisku Zaventem i w metrze zginęło ponad 20 osób.

Na konferencji prasowej powiedział, że na lotniskach i stacjach kolejowych w Belgii nasilono kontrole policyjne i wojskowe. Zamknięto też granicę belgijsko-holenderską.

12:00. W hotelu obok stacji metra Maelbeek w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie doszło we wtorek rano do eksplozji, urządzono prowizoryczny szpital. Poszkodowanym pomaga się również na ulicach belgijskiej stolicy.

Służby medyczne udzielały pomocy będącemu w szoku starszemu mężczyźnie przed budynkiem Rady Europejskiej, który położony jest kilkaset metrów od stacji metra, gdzie doszło do wybuchu.

Za prowizoryczny szpital służy hotel Thon, gdzie - jak relacjonują świadkowie - poszkodowanym opatrywano rany i podawano tlen.

REAKCJE POLITYCZNE:

11:50. Zamachy w Brukseli potwierdzają, jak niesamowicie ważną kwestią jest fundament bezpieczeństwa, wspólnego bezpieczeństwa w Europie - powiedział dziennikarzom we wtorek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wziął we wtorek udział w konferencji prezentującej nowy raport OECD - Przegląd Gospodarczy Polski. Po spotkaniu był pytany przez dziennikarzy o wpływ ryzyka związanego z terroryzmem na długofalowy rozwój gospodarczy Polski.

To potwierdza na pewno naszą linię, żeby w bardzo ostrożny i mądry sposób prowadzić politykę migracyjną. Polska przyglądała się bardzo blisko negocjacjom z Turcją. Tak jak pani premier powiedziała, jesteśmy pozytywnie nastawieni do rezultatów tych negocjacji — podkreślił wicepremier.

Jak ocenił, „trzeba przede wszystkim ustabilizować, usystematyzować tę kwestię związaną z przypływem dziesiątków czy setek tysięcy imigrantów do Europy”.

Po negocjacjach z Turcją przynajmniej zrobiliśmy krok we właściwym kierunku, a zamachy w Brukseli potwierdzają, jak niesamowicie ważną kwestią jest fundament bezpieczeństwa, wspólnego bezpieczeństwa w Europie, ponieważ jesteśmy jednym organizmem gospodarczym. Na pewno musimy dbać o to, żeby do takich zamachów więcej nie dochodziło — oświadczył wicepremier.

11:40. Premier Belgii mówi o „tchórzliwych atakach”, apeluje o solidarność i zapewnia, że wprowadzane są środki bezpieczeństwa.

Chciałbym powtórzyć: jesteśmy zdeterminowani, by z tą sytuacją jak najlepiej sobie poradzić.

12:21. Ekspert: zamachy w Brukseli mogą mieć związek z siatką Salaha Abdeslama.

Jest prawdopodobne, że wtorkowe zamachy w Brukseli przeprowadziła grupa, która od miesięcy działała w stolicy Belgii i mogła być powiązana z siatką Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora listopadowych zamachów w Paryżu - uważa dr Adam Krawczyk z Uniwersytetu Śląskiego

12:20. Prezydent Duda: "Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji" - napisał prezydent w depeszy kondolencyjnej do króla Belgów Filipa I.

12:17. MSZ: służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych nie ma Polaków.

12:15. Media podają, że liczba ofiar dzisiejszych zamachów w Brukseli wzrosła do 28. Komunikacja miejska nie funkcjonuje, aktualnie trwa szeroko zakrojona akcja policyjna.

9:55. Według niektórych doniesień, przed zdarzeniem słychać było wystrzały z broni i krzyki po arabsku - takie informacje przekazała belgijska agencja prasowa Belga.

9:45. Belgijscy dziennikarze piszą o tym, że wybuchy na belgijskim lotnisku były efektem zamachów samobójczych.

9:40. Służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych w wyniku eksplozji w Brukseli nie ma polskich obywateli - poinformował we wtorek PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

MSZ po wybuchach w Brukseli: służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych nie ma Polaków

9:35. Pojawiają się pierwsze zdjęcia z wnętrza lotniska.

Lotnisko zostało zamknięte. Doniesienia belgijskiej policji mówią o 11 osobach zabitych i 25 rannych. Szef MSW Belgii ogłosił alert terrorystyczny w całym kraju - który podniesiono do najwyższego, czwartego poziomu.

Miejscowe media przypominają, iż do zdarzenia doszło cztery dni po aresztowaniu w stolicy Belgii Salaha Abdeslama, głównego podejrzanego o dokonanie zamachów w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku, w których zginęło 130 osób.

Na zdjęciach ze stolicy Belgii widać uciekających ludzi. Pasażerów lotniska ewakuowano.

Belgijski nadawca RTBF cytuje relację świadka o rannych lub nieprzytomnych w strefie odlotów, naprzeciwko hotelu Sheraton.

Z kolei Niels Caignau, pracownik Swissport powiedział w stacji VRT :

Byłem na przerwie: usłyszałem i poczułem wielki wybuch - mamy tutaj widok na halę odlotów i zobaczyłem pióropusz dymu.Okna są kompletnie zniszczone. Ludzie wyszli na zewnątrz w szoku. To nie wygląda dobrze.

Według doniesień do wybuchów doszło w sekcji American Airlines w hali odlotów.

as/ Interai/TVN/ Radio Zet/ Sky News/BBC/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze