Informacje

fot. FreeImages.com/Netto Cruanes
fot. FreeImages.com/Netto Cruanes

Ten koncern miał 10 mld dol. straty. W kwartał!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 marca 2016, 15:15

    Aktualizacja: 22 marca 2016, 15:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Spadające ceny ropy poważnie zaszkodziły wynikom koncernów naftowych, jednak w tym przypadku można mówić o naprawdę imponującej stracie. Brazylijski Petrobras w ciągu tylko jednego kwartału znalazł się aż 10 mld dolarów pod kreską.

To najgorszy kwartalny wynik w historii brazylijskiego koncernu naftowego. Państwowy Petrobras w IV kwartale 2015 roku miał aż 10,2 mld dol. straty netto.

Ze względu na ponad 40-proc. spadek cen ropy koncern był zmuszony do sięgających miliardów dolarów odpisów od wartości takich aktywów jak pola naftowe i wiertnie. W reakcji na ogłoszenie wyników cena akcji Petrobras w handlu posesyjnym w USA spadła o 6 proc.

Tak słabe wyniki to przede wszystkim efekt niskich cen ropy. Jak podaje BBC, prezes koncernu skomentował straty mówiąc, że „2015 rok był ekstremalnie trudny dla branży naftowej”.

Ropa to jednak nie wszystko. Petrobras jest zamieszany w korupcyjny skandal, który zatacza coraz szersze kręgi. Kilka dni temu prokurator wystąpił o areszt tymczasowy dla byłego prezydenta kraju Luiza Inacio Luli da Silvy oskarżonego o korupcję i pranie brudnych pieniędzy w koncernie naftowym. Za kratki trafiło już kilku przedstawicieli najwyższego kierownictwa Petrobrasu, a w poniedziałek portugalska policja zatrzymała podejrzanego o pranie brudnych pieniędzy na zlecenie dwóch z aresztowanych prezesów.

Co gorsza dla koncernu, Brazylia zmaga się z najgorszą recesją od 1990 roku, co spowodowało znaczny spadek krajowego popytu na produkty państwowej firmy.

Ratując się z ciężkiej sytuacji finansowej, Petrobras poważnie ograniczył wydatki i plany inwestycyjne. Firma zamierza również pozbyć się części ze swoich naftowych aktywów - wszystko po to, aby pozyskać łącznie 14 mld dol., które pomogą utrzymać koncern na powierzchni.

ak / BBC

Powiązane tematy

Komentarze