Informacje

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Nowy najwyższy budynek świata powstanie w Dubaju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 kwietnia 2016, 13:24

  • 0
  • Powiększ tekst

W Dubaju zbudowany zostanie nowy najwyższy budynek świata, a zarazem jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji w mieście. Wysokościowiec ma kosztować miliard dolarów, a jego budowa ma zakończyć się już w 2020 roku.

Wyścig o miano najwyższego budynku świata nabiera tempa. Obecnie ten prestiżowy tytuł dzierży Burdż Chalifa położony w Dubaju wieżowiec Burdż Chalifa, który sięga 828 metrów. Jego następcą ma być nowy wieżowiec budowany przez firmę Emaar Properties PJSC, który stanie na obszarze Dubai Creek Harbour. Nowy wysokościowiec będzie inspirowany mitycznymi wiszącymi ogrodami w Babilonie.

Koszt budowy nowego najwyższego budynku świata wyniesie około miliarda dolarów. Ostateczna wysokość wieżowca nie została jeszcze ujawniona, jednak ma być on „nieznacznie” wyższy od Burdż Chalifa. Budowa zacznie się w czerwcu tego roku, a wieżowiec ma być gotowy przed rozpoczęciem wystawy światowej Expo, która odbędzie się w Dubaju w 2020 roku.

– Chcieliśmy stworzyć nową wizytówkę Dubaju – powiedział Mohamed Alabbar, prezes Emaar Properties. Dubaj z każdym rokiem odwiedza coraz więcej turystów - w 2012 roku było ich 10 mln, szacuje się, że do 2020 roku będzie ich dwa razy więcej.

Nowy wieżowiec będzie miał taras widokowy, ogrody oraz 18-20 pięter przeznaczonych na sklepy, restauracje i inne atrakcje przygotowane specjalnie dla turystów. Budynek został zaprojektowany przez hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava Vallsa.

W najbliższych latach rywalizacja o miano najwyższego budynku świata będzie jednak zacięta. Najpoważniejszym kandydatem jest Jeddah Tower, który ma stanąć w Arabii Saudyjskiej i przekroczyć kilometr wysokości. W listopadzie ubiegłego roku saudyjski miliarder, książę Alwaleed bin Talal, poinformował, że wraz ze swoją firmą inwestycyjną Kingdom Holding Co. zapewnił już 2 mld dol. środków na budowę rekordowego wysokościowca.

W odległej przyszłości majaczy jednak projekt, który przewyższy wszystkie dotychczasowe pomysły z rejonu Zatoki Perskiej. Na 2045 rok zaplanowane jest zakończenie budowy Sky Mile Tower - wysokościowca, który ma stanąć w Tokio i osiągnąć wysokość 1,7 km, czyli da razy więcej od Burdż Chalifa. Wysokościowiec ma funkcjonować jak oddzielne małe miasto - będzie mogło w nim zamieszkać aż 55 tys. osób.

ak/Bloomberg/IB Times

Czytaj także: Wieżowiec w kształcie kobry, budynek z kobiecą nogą… Zobacz szalone pomysły rosyjskiego miliardera

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze