Informacje

fot. FreeImages.com/francesca antichi
fot. FreeImages.com/francesca antichi

Brexit spowoduje zmniejszenie rocznych dochodów o 23 tys. zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 kwietnia 2016, 14:55

  • 2
  • Powiększ tekst

Brytyjskie ministerstwo skarbu opublikowało raport, w którym ostrzega przed kosztami Brexitu. "Wniosek jest jasny: Wielka Brytania będzie na zawsze zubożona, jeśli wyjdzie z Unii Europejskiej" - powiedział minister skarbu George Osborne.

Według raportu ministerstwa, który przedstawił Osborne, koszty gospodarcze Brexitu byłyby bardzo wysokie. W krótkiej perspektywie oznaczałoby to "gwałtowne wstrząsy ekonomiczne”, na dłuższą metę każde brytyjskie gospodarstwo domowe musiałoby się liczyć ze zmniejszeniem dochodów o około 4,3 tys. funtów rocznie.

Gdyby w referendum w sprawie przynależności do UE zwyciężyli eurosceptycy Londyn musiałby rozpocząć długi okres negocjacji z Brukselą w sprawie nowych ram prawnych współpracy gospodarczej, handlowej oraz swobodnego ruchu unijnych i brytyjskich obywateli.

Osborne ostrzegł, że Wielka Brytania nie zawarłaby umów korzystniejszych niż te, które obowiązują ją jako członka UE i podkreślił, że osoby, które prowadzą teraz kampanię na rzecz Brexitu to "ekonomiczni ignoranci". Raport ministerstwa, w którym przeanalizowano trzy scenariusze dotyczące przebiegu tych nowych negocjacji przewiduje, że w każdym wariancie brytyjska gospodarka będzie odczuwać negatywne skutki Brexitu do 2030 roku.

Czytaj także: Obama nie powie Brytyjczykom, co mają robić. Ale jako „przyjaciel” zasugeruje…

W niedzielę przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją "wbrew jej woli" z Unii Europejskiej.

Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze