Informacje

Fot. emigiusz Wilk (REMOV)/CC BY-SA 3.0
Fot. emigiusz Wilk (REMOV)/CC BY-SA 3.0

Firma z Radomia wyprodukowała rewolucyjny karabinek, który zasili polską armię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2016, 15:02

    Aktualizacja: 4 maja 2016, 15:04

  • 14
  • Powiększ tekst

Nowy nabytek polskiej armii – Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) – wyprodukowała radomska fabryka „Łucznik”. Karabin ma być potencjalnym hitem eksportowym polskiej zbrojeniówki.

Stworzony w radomskim „Łuczniku” MSBS to karabin modułowy, a więc składający się z kilku osobnych segmentów, które można w łatwy sposób modyfikować.

Wystarczy zaledwie kilkanaście sekund, by w karabinku zdemontować kolbę, zmienić lufę, albo podpiąć do niego dodatkowe elementy, takie jak granatnik, oświetlenie taktyczne, specjalistyczne celowniki czy dodatkowe uchwyty.

Specjaliści polski karabinek porównują do broni czołowych armii świata: amerykańskich FN SCAR i Bushmaster ACR, rosyjskiego OC-14-4A i izraelskiego TAR-21. Tyle tylko, że te modele znajdują się na wyposażeniu oddziałów specjalnych i elitarnych, a polska broń docelowo ma być wykorzystywana przez wszystkie rodzaje wojska.

>> Czytaj również: Daimler zainwestuje w Polsce

Polska broń jest nowoczesna, lekka, łatwa w obsłudze i może zostać dostosowana do strzelca praworęcznego lub leworęcznego. Jeden z niezależnych testów potwierdził możliwość wystrzelenia 60 sztuk amunicji jedną serią.

W pierwszej kolejności 150 sztuk wersji reprezentacyjnej karabinka MSBS trafi do Dowództwa Garnizonu Warszawa. Całość zamówienia ma być dostarczona do 30 czerwca 2016 roku.

Co ciekawe, polska broń pojawiła się w popularnej grze Call Of Duty: Ghosts z 2013 roku.

MK

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze