Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Na co przekazać jeden procent podatku?

Ewa Tylus

Ewa Tylus

Dziennikarka "Gazety Bankowej" i "wGospodarce.pl"

  • Opublikowano: 26 lutego 2013, 13:36

    Aktualizacja: 26 lutego 2013, 13:37

  • 4
  • Powiększ tekst

Przekazanie jednego procenta nic nie kosztuje, ale podatnik musi sam wybrać organizację, której chce pomóc. Nic przy tym nie tracimy, a w przypadku, gdy tego nie zrobimy urząd skarbowy zatrzyma tą część naszego podatku. Niektóre organizacje żeby zachęcić do przekazania jednego procenta oferują darmowe programy do wypełniania deklaracji.

Bezpłatny program do rozliczeń, dostępny jest m. in. na stronie Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej www.skef.pl. Korzystając z tego programu trzeba mieć świadomość, że pola określające komu chcemy przekazać 1 proc. naszych podatków są od razu wypełnione i wskazują właśnie na SKEF. Stowarzyszenie to prowadzi Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, które oferują bezpłatną pomoc obejmującą poradnictwo finansowe, prawne i konsumenckie, szczególnie osobom mającym kłopoty z nadmiernym zadłużeniem, stąd też obecność na tej stronie programu do wypełniania deklaracji podatkowej wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Słynny jeden procent to kwota, która w przypadku nie wypełnienia w formularzu deklaracji zeznania podatkowego pól umożliwiających przekazanie jednego procenta danej organizacji zostanie zatrzymana przez państwo. W obu przypadkach podatnik nic nie traci i niczego nie może zyskać dla siebie, z wyjątkiem satysfakcji z możliwości pomocy innym. Organizacje o statusie OPP to stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty prawne, które utrzymują się z jednego procenta podatków ofiarodawców. Niektóre pomagają osobom pokrzywdzonym przez los, hospicjom, domom dziecka lub działają na rzecz niepełnosprawnych, inne mogą prowadzić działalność w różnych branżach; kulturalnej, naukowej czy też turystycznej. Przedstawiciele różnego rodzaju organizacji zachęcają do przeznaczania na nie jednego procenta. Warto zastanowić się, komu chcielibyśmy pomóc, ponieważ konieczne jest wybranie konkretnej.

Adriana Porowska, dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która pomaga bezdomnym mężczyznom „wyjść na prostą” i działa w warszawskiej dzielnicy Ursus mówi, że jak na razie wpływy z 1 procenta to niewielka część dochodów Misji. - Zdecydowanie większe organizacje wygrywają w rywalizacji o pieniądze z 1 procenta podatków, głównie z powodu dobrej reklamy. I zaręczam, że jeśli ludzie mają pomóc bezdomnym zwierzętom albo bezdomnym mężczyznom, wybierają tą pierwszą opcję – mówi Adriana Porowska. W ubiegłym roku organizacja zebrała kwotę w granicach 25-26 tys. złotych. To dopiero pierwsze wpływy z 1 procenta dla organizacji KMPS, ponieważ jeszcze dwa lata temu nie miała statusu OPP.

Formularz deklaracji podatkowej zawiera specjalną rubrykę, w której są dwa pola dotyczące odliczenia jednego procenta. Jeden procent wyliczamy z już policzonego podatku należnego. W jednym z pól wpisuje się numer KRS wybranej organizacji, a w drugim wskazaną kwotę, która nie może przekroczyć jednego procenta naszego podatku. Na jednej deklaracji można uwzględnić tylko jedną organizację, której chcemy pomóc. Na formularzu można dodatkowo zaznaczyć, na jaki konkretnie cel przekazujemy pieniądze, np. wpisując imię i nazwisko osoby, której pomocą zajmuje się wytypowana przez nas organizacja. W deklaracji darczyńca można zaznaczyć, czy chce, aby organizacja otrzymała o nim informacje (dane identyfikacyjne, przekazana kwota oraz ewentualnie uwzględniony cel). W polu „Wnioskowana kwota” nie wpisujemy „1 %” tylko kwotę równą jednemu procentowi naszego podatku w złotówkach.

Wielu przy rozliczaniu podatku zapomina o OPP lub nie chce robić sobie kłopotu, gdy w ostatniej chwili trzeba zdecydować się na wpisanie do formularza konkretnej organizacji. Wybranie tej, której naprawdę chciałoby się pomóc to często niełatwe zadanie, zwłaszcza, gdy na co dzień nie mamy styczności z organizacjami broniącymi praw człowieka, niosącymi pomoc osobom starszym czy wspierającymi ochronę środowiska. Tym bardziej, że w mediach pojawiają się informacje o nieuczciwym dysponowaniu pieniędzmi pozyskanymi przez nawet z pozoru nie budzące wątpliwości organizacje. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przestrzega, że tylko organizacje umieszczone w wykazie organizacji pożytku publicznego publikowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej są uprawnione do otrzymywania środków z jednego procenta.

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl/bip i na stronie Departamentu Pożytku Publicznego www.pozytek.gov.pl – informuje biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dodaje, że jeśli ktokolwiek chce zobaczyć sprawozdanie danej organizacji powinien zajrzeć na stronę: http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl

Powiązane tematy

Komentarze