Informacje

Fot. Wikipedia.org
Fot. Wikipedia.org

Włochy upadną za pół roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 marca 2013, 12:19

    Aktualizacja: 2 marca 2013, 12:21

  • 7
  • Powiększ tekst

Szef populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech, Beppe Grillo, przewiduje, że cały system polityczny w jego kraju rozpadnie się za pół roku z powodu niewypłacalności. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Focus" zasugerował rezygnację z euro.

"Daję starym partiom jeszcze pół roku, a potem (nastąpi) koniec" - powiedział Grillo w rozmowie z "Focusem", opublikowanej w sobotę na stronie internetowej tygodnika. "Potem (rząd) nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani płacić pensji urzędnikom" - dodał 64-letni komik, którego partia zdobyła w niedawnych wyborach do Izby Deputowanych 25,5 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce.

Grillo powiedział, że tradycyjne partie polityczne nie myślą poważnie o reformie kraju. "Blefują tylko, żeby zyskać na czasie" - zauważył polityk.

Jego zdaniem Włochy duszą się w pętli długów państwowych i muszą w związku z tym renegocjować warunki spłaty kredytów. "Jeżeli odsetki dojdą do granicy 100 mld euro rocznie, to zginęliśmy" - powiedział Grillo, sugerując, że jeśli warunki (spłaty kredytów) nie ulegną zmianie, Włochy powinny zrezygnować z euro i powrócić do dawnej narodowej waluty.

W wyniku zakończonych w poniedziałek wyborów we Włoszech powstał polityczny pat. Centrolewica Piera Luigiego Bersaniego zdobyła, co prawda, większość w Izbie Deputowanych, lecz nie uzyskała jej w Senacie, co zmusza to ugrupowanie do poszukiwania koalicjanta.

W wywiadzie dla "Focusa" Grillo oświadczył, że zawarłby sojusz z Bersanim oraz liderem centroprawicy, byłym premierem Silvio Berlusconim, gdyby ich ugrupowania zgodziły się na reformy: natychmiastową zmianę ordynacji wyborczej, likwidację zwrotu kosztów kampanii wyborczej i ograniczenie do dwóch kadencji czasu sprawowania mandatu dla wszystkich posłów. "Nie zgodzą się na to" - przewiduje komik. 

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd ocenił, że dobrze się stało, iż jego ruch nie zdobył od razu większości w parlamencie. "To była próba generalna" - zauważył.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze