Informacje

Fot. Freeimages/Marcin Barłowski
Fot. Freeimages/Marcin Barłowski

PiS obniży emerytury byłym funkcjonariuszom SB! Niektórzy pobierają nawet 20 tys. zł!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2016, 15:40

    Aktualizacja: 14 czerwca 2016, 15:42

  • 28
  • Powiększ tekst

Rząd Beaty Szydło postanowił sprawić, by dawni wrogowie ojczyzny w jak najmniejszym stopniu żyli dziś na jej koszt. Byli funkcjonariusze SB dostaną więc mniejsze emerytury, nie większe niż średnia w systemie.

Do projektu ustawy MSWiA uderzającego w byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dotarli dziennikarze śledczy RMF FM. Wynika z niego, że rząd chce, by maksymalna emerytura byłych funkcjonariuszy SB nie była wyższa niż średnia emerytura w systemie powszechnym.

W praktyce oznacza to, że byli funkcjonariusze SB dostaną emeryturę w wysokości najwyżej 2100 złotych. Średnia esbecka emerytura wynosi obecnie 3200 zł, a w blisko 130 przypadkach – nawet ponad 10 tysięcy zł, choć zdarzają się też emerytury przekraczające 20 tysięcy zł!

Projekt bezpośrednio dotyczyć ma ok. 12 tysięcy osób.

– Chodzi o funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w znaczeniu służb specjalnych PRL, ale to nie dotyczy milicji

– mówi autor projektu wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, cytowany przez portal rmf24.pl.

Urzędnicy tłumaczą, że głównym powodem wprowadzenia tych zmian jest „elementarne poczucie sprawiedliwości”. Ale jest też aspekt praktyczny - dodatkowe wpływy do budżetu, które mają wynieść prawie ćwierć miliarda złotych w skali roku.

/mk /rmf24.pl

>> Czytaj również: Masowe zwolnienia w bankach w Polsce. Powód?

Powiązane tematy

Komentarze