Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polskie prawo jak zawsze po stronie byłych esbeków - ci którzy byli na szkoleniach w Moskwie uniknęli obniżki emerytur

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 marca 2013, 11:37

  • Powiększ tekst

"Szkoleni w Moskwie funkcjonariusze SB mogą liczyć na wyższe emerytury. Szkolenia sąd kwalifikuje jako „okres nauki poza strukturami Służby Bezpieczeństwa”. W 2009 roku obniżono świadczenia emerytalne byłym funkcjonariuszom SB. Część z nich uniknęło jednak niższej emerytury, bo… wyjechali na szkolenia do Moskwy" - donosi Nasz Dziennik.

Gazeta powołuje się na niedawny raport ABW.

O sprawie informuje specjalny raport opracowany przez ABW „Współpraca SB MSW PRL z KGB ZSRR w latach 1970-1990 – próba bilansu”. Moskiewskie szkolenia agentów SB sędziowie traktują jako okres nauki poza strukturami politycznej policji PRL.

W raporcie czytamy między innymi wypowiedź byłego eSBeka na temat korzystnego rozwiązania dla niego i jego kolegów.

„Obecnie ten fakt również jest dla mnie korzystny, jesienią 2011 r. bowiem Sąd Pracy w Warszawie uznał mój 10-miesięczny pobyt na uczelni w Moskwie jako okres nauki i pracę poza strukturami SB oraz wydał orzeczenie o zastosowaniu przez Zakład Emerytalno-Rentowy za wspomniane 10 miesięcy nauki przelicznika 2,6” – stwierdza w raporcie jeden z byłych funkcjonariuszy SB.

Co oznacza to, dla funkcjonariuszy komunistycznego reżimu?

Gdyby szkolenia w Moskwie sąd uznał za służbę w SB, to funkcjonariusz otrzymał by 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik/ pch24/ as/

 

 

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych