Informacje

Prezydent Chin Xi Jinping, fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Prezydent Chin Xi Jinping, fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Polska będzie namawiać Chiny do wspólnych inwestycji i otwarcia rynku na nasze produkty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2016, 09:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Redukcja naszego deficytu w obrotach handlowych, między innymi poprzez otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty rolno-spożywcze, polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne, współpraca celna, handel elektroniczny, energetyka i czyste technologie węglowe, współpraca w zakresie kultury i turystyki - takie m.in. tematy polsko-chińskich rozmów gospodarczych zapowiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

W niedzielę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Polski przyjechał prezydent Chin Xi Jinping. Początek tygodnia upłynie pod znakiem polsko-chińskich forów gospodarczych z udziałem chińskich partnerów. Podczas wizyty podpisanych ma zostać kilkanaście wstępnych memorandów o porozumieniu oraz wstępnych umów zarówno na szczeblu rządowym, a także biznesowym - firm i spółek.

Domagalski wyjaśnił, że podpisane będzie m.in. wstępne porozumienie z gospodarczym "super resortem" Chin - Narodową Radą ds. Rozwoju i Reform (NDRC), które ma wyznaczyć zakres projektów, jakie polskie firmy miałyby realizować wraz z Chińczykami. Podpisane mają być też wstępne umowy między ministerstwami. Dotyczyć mają one różnych gałęzi gospodarki, np. współpracy w obszarze infrastruktury, środowiska, cyfryzacji, gospodarki morskiej i śródlądowej.

Wiceminister zwrócił uwagę, że Chinom przede wszystkim zależy na współpracy z zakresie inwestycji infrastrukturalnych, co jest zbieżne z zamierzeniami polskiego rządu wynikającymi z Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. "Jest to zbieżne z planem ogłoszonym przez prezydenta Chin Xi Jinpinga dotyczącym budowy Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne oraz potencjał jest bardzo ważnym elementem tego planu i gotowa jest na otwarcie się na wielkie chińskie inwestycje infrastrukturalne. Budowa terminali kolejowych i morskich, szybkich połączeń kolejowych, parków przemysłowych czy lotnisk - to wszystko odpowiada naszym potrzebom i planom rozwojowym. Liczymy, że podczas wizyty prezydenta ChRL uda się rozpocząć rzeczowy i konkretny dialog w tych sprawach" - dodał Domagalski.

Czytaj także: Co mamy szansę ugrać, angażując się w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku?

Ocenił, że współpraca z Chińczykami przy inwestycjach infrastrukturalnych pozwoli z Polski stworzyć hub dla towarów z Dalekiego Wschodu na zachód oraz północ, południe i odwrotnie. "Połączenia drogowe i kolejowe portów Trzech Mórz (Bałtyku, Czarnego i Adriatyku) to ważny element kolejnej inicjatywy chińskiej - współpracy państw Europy Środkowo Wschodniej i Chin w tzw. formule 16+1. Polska jest największym krajem szesnastki i jako jedyna przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych AIIB" - zaznaczył wiceminister.

Wiceszef resortu rozwoju wyjaśnił, że wspólne polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne mogłyby być realizowane we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i ICBC (Industrial and Commercial Bank of China). Dodał też, że wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę po raz kolejny z prezesem ICBC, największego banku świata. "Jesteśmy gotowi zadeklarować nasz udział kapitałowy w tworzony właśnie fundusz państw Europy Środkowo-Wschodniej, co pozwoli na sfinansowanie inwestycji interesujących nas i partnerów chińskich. Liczę, że podczas wizyty uda się wynegocjować bezpieczne i satysfakcjonujące dla nas warunki. Myślę, że ze strony polskiej BGK byłby najlepszym partnerem dla strony chińskiej" - ocenił.

Domagalski podkreślił, że współpraca z Chinami ma pozwolić też na zwiększenie naszego eksportu do tego kraju. W 2015 r. eksport z Polski do Państwa Środka osiągnął 1,82 mld euro (wzrost o 8 proc.), a import z Chin 20,33 mld euro (wzrost o 16 proc.). Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18,51 mld euro i było wyższe o ponad 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2014.

"Jesteśmy na dobrej drodze, by znieść niektóre bariery, szczególnie dotyczy to branży rolniczej, spożywczej. Podczas wizyty możemy spodziewać się w tej kwestii pozytywnej niespodzianki" - powiedział Domagalski.

MSZ informowało PAP, że szerszy dostęp do chińskiego rynku mają uzyskać polscy producenci jabłek i wybranych produktów drobiowych. Perspektywa lepszego dostępu do rynku Państwa Środka ma się też "znacznie przybliżyć" dla polskich producentów wieprzowiny.

Wiceminister rozwoju dodał, że zwiększeniu wolumenu eksportu do Chin ma pomóc też nowy model wsparcia eksportu i zagranicznych inwestycji, który ma zostać zaprezentowany w najbliższym czasie. "W najbliższych dniach przedstawimy nowy format wsparcia. Chodzi o Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Wspierania Eksportu, które zapewnią m.in. bardziej zintegrowane wsparcie finansowe dla polskich eksporterów. To będą realne instrumenty wsparcia, m.in. gwarancje czy ubezpieczenia eksportowe. Nowe podmioty będą też lepiej wspierać transfer polskich projektów innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie" - powiedział Radosław Domagalski.

"Jesteśmy otwarci na współpracę z Chinami w bardzo szerokim zakresie. Widzimy szansę na realizację naszych sztandarowych projektów. Chiński kapitał jest potrzebny w Europie Środkowo-Wschodniej jako stabilizator. Wspólne, duże projekty z Chińczykami to też szansa na umiędzynarodowienie polskich firm i wielkie przyspieszenie rozwojowe. Musimy myśleć o przyszłości na 10-20 lat naprzód i szukać nowych źródeł kapitału i technologii. Środki unijne, pomocne w początkowej fazie, mogą okazać się niewystarczające do realizacji naszych celów" - podsumował wiceminister.

(PAP)

Zobacz: Seria umów gospodarczych potwierdzi nasz status jako „wszechstronnego partnera strategicznego” Pekinu

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze