Informacje

Dawid Jackiewicz, fot. mat. prasowe
Dawid Jackiewicz, fot. mat. prasowe

MSP nie przewiduje podnoszenia wartości nominalnej akcji m.in. w PZU i KGHM

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 8 września 2016
  • 09:57
  • 0
  • Tagi: biznes Dawid Jackiewicz gospodarka KGHM Ministerstwo Skarbu Państwa PZU spółka Skarbu Państwa
  • Powiększ tekst

Minister Skarbu Państwa nie przewiduje podwyższenia wartości nominalnej akcji w zarządzanych przez siebie spółkach, w tym w KGHM i PZU - poinformował szef resortu skarbu Dawid Jackiewicz.

"Nie przewidujemy żadnych tego typu działań. Analizowaliśmy spółki i nie widzieliśmy potrzeby przenoszenia środków z kapitału zapasowego na kapitał podstawowy" - powiedział.

Kilka dni temu na wniosek Skarbu Państwa walne zgromadzenie PGE przegłosowało podwyższenie wartości nominalnej akcji tej spółki z 10 do 10,25 zł, chociaż początkowo Skarb Państwa wnioskował o podniesienie tej wartości do 13 zł za akcję. Z tytułu tej transakcji spółka będzie musiała zapłacić podatek należny od akcjonariuszy. Obecnie spółka czeka na interpretację podatkową, w jaki sposób ma być wyliczony ten podatek.

PGE jest nadzorowane przez Ministerstwo Energii. We wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy tego typu podwyższenie kapitału, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji, jest planowane w kolejnych spółkach Skarbu Państwa, odpowiedział: "porządkowanie kapitału będzie musiało mieć miejsce w niektórych spółkach, będzie można mówić o podwojeniu wartości nominalnej akcji".

(PAP)

Czytaj także: Minister Jackiewicz: obecnego kryzysu UE może się nie da rozwiązać

Komentarze