Kolejny skandal w Gdańsku: Zniszczono zabytek z XV wieku - potrzebowano miejsca na kolejną galerię handlową
Prawdziwa tragedia dla miłośników historii miała miejsce w Gdańsku - podczas prac nad budową kolejnej galerii handlowej doszczętnie i nieodwracalnie zniszczono zabytek architektoniczny z XV wieku.
Jak poinformował Tomasz Korzeniowski 15 września doszczętnie zniszczono zabytek architektoniczny, który datowany był na XV wiek. Był to ceglany budynek pamiętający średniowiecze - bezcenny dla historyków i miłośników architektury Gdańska.
Zdjęcia wykonane przez Tomasza Korzeniowskiego nie pozostawiają wątpliwości - Gdańsk utracił bezcenny, historyczny zabytek.
Niestety - pośpiech przy budowie galerii handlowej sprawił, iż pomimo apeli i wniosków kompleks ceglany zniszczono doszczętnie.
Z żalem informuję, że dziś w godzinach porannych na terenie Targu Siennego w Gdańsku, został doszczętnie zniszczony budynek ceglany z XV wieku, zawierający kompletnie zachowaną gotycką piwnicę, o której ochronę apelowałem do Wojewody Pomorskiego osobiście w dniu 18. lipca br. oraz pisemnie w dniu wczorajszym. Niestety zabytek został w dniu dzisiejszym całkowicie zniszczony w związku z budową galerii handlowej w centrum Gdańska.
Korzeniowski w swoim wpisie wskazuje, iż obszar miasta jest wpisany do rejestru zabytków - o podlega ochronie prawnej:
Obszar historycznego śródmieścia został wpisany do rejestru zabytków oraz posiada status pomnika historii w związku z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym jest chroniony prawnie wraz z elementami składowymi. Wskazuje na to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2012 r. (II OSK 1490/11). Zburzenie w dniu dzisiejszym średniowiecznego zabytku architektury na terenie Gdańska uważam za bestialski akt barbarzyństwa. Doszło do niepowetowanej straty dla zasobu dziedzictwa narodowego.
Co ważne - Konstytucja RP także wyraźnie określa, iż zabytki i obszary zabytkowe podlegają ochronie. Tym samym sprawą powinna zająć się prokuratura - i to z urzędu.
W Gdańsku na chwilę obecną jest już 20 galerii handlowych.
Tomasz Korzeniowski/ historycy.org/ as/