Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Branża elektroniczna o roku rządu PiS: dobre plany dla biznesu, ale ich realizacja - za wolna

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 12:33

  • 0
  • Powiększ tekst

W ocenie prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michała Kanownika, w ciągu mijających 12 miesięcy rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił kilka dobrych propozycji dla przedsiębiorców, które w dalszej perspektywie mogą ułatwić prowadzenie biznesu w Polsce i pobudzić innowacyjność polskich firm. „Powinny jednak być wprowadzane w życie dużo szybciej i odważniej” – zauważa.

Michał Kanownik pozytywnie ocenia m.in. zaprezentowany w tym roku strategiczny plan rozwoju polskiej gospodarki wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a także wpisujący się w tę strategię, ważny dla branży elektronicznej, program – „Od papierowej do cyfrowej Polski”. „Gospodarka oparta na innowacyjnościach i nowych technologiach to przyszłość. Z myślą o budowaniu nowego kapitału ważne jest także wspieranie start-upów. Rząd PiS w pierwszym roku swojej działalności udowodnił, że ten aspekt jest dla niego bardzo ważny” – podkreśla prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Projekty ważne dla biznesu

Zdaniem Michała Kanownika plany zaprezentowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy m.in. przez ministra rozwoju i finansów dają przedsiębiorcom nadzieję, że prowadzenie firmy w Polsce będzie dużo prostsze. Chodzi tu np. o projekt „100 zmian dla firm”, który częściowo został już uchwalony przez rząd czy projektowana „Konstytucja dla Biznesu”. Przedsiębiorcy doceniają także dialog, który prowadzi rząd

z przedsiębiorcami przy wypracowywaniu zmian w prawie. Ważne są też dla nich starania rządu w walce z oszustami podatkowymi. W tym ostatnim aspekcie Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze praktyczne rozwiązania, które choć, zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wymagają jeszcze dopracowania na poziomie parlamentu, są pierwszym krokiem w realnym uszczelnieniu systemu podatkowego. „Liczymy, że te plany i zapowiedzi rządu nie zostaną tylko na papierze i rzeczywiście zostaną wprowadzone w życie” – mówi Michał Kanownik.

Potrzebne szybsze działania i aktywność w KE

To, co jednak niepokoi prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, to fakt, że wiele z propozycji przedstawionych w pierwszym roku, nie jest jeszcze realizowanych lub ich realizacja przebiega za mało intensywnie i zbyt wolno. „Wiele problemów związanych z prowadzeniem biznesu w Polsce już dawno zostało przeanalizowanych i zdiagnozowanych przez samych przedsiębiorców. Np. w kwestii uszczelnienia systemu podatkowego: działalność oszustów kosztuje budżet państwa i właścicieli firm codziennie w sumie miliony złotych. Prace nad systemowym rozwiązaniem tego problemu powinny przebiegać znacznie szybciej niż dzieje się to teraz” – twierdzi Kanownik.

Jego zdaniem rząd także jest za mało aktywny w wypracowywaniu rozwiązań prawnych w aspekcie walki z oszustami podatkowymi czy reformą prawa autorskiego na poziomie europejskim. A takie prace właśnie toczą się w Komisji Europejskiej. „Wypracowane tam rozwiązania będą miały wpływ także na polską gospodarkę. Ważne, żeby w tych tematach rząd nie pozostawał bierny” – mówi prezes Kanownik.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oczekuje, że w kolejnym roku PiS przyśpieszy działania legislacyjne, zwłaszcza te, które dotyczą zwalczania w gospodarce tzw. „szarej strefy”. „Istotne jest dla nas to, aby na rynku była większa pewność prowadzenia transakcji. Przepisy, które wypracuje rząd muszą więc chronić uczciwy biznes. Ten nie może być nękany ciągłymi, przewlekłymi kontrolami skarbowymi, musi istnieć w Polsce stabilność prowadzenia firmy. Rząd powinien zadbać także o zmianę nastawienia urzędników wobec przedsiębiorców na partnerskie. W tych aspektach jesteśmy gotowi współpracować z rządem” – deklaruje prezes Związku.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze