Informacje

MR spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej zbliżonego do 8% r/r w maju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 maja 2017, 11:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu powinien ukształtować się w maju br. na poziomie zbliżonym do 8 proc. r/r, prognozują eksperci Ministerstwa Rozwoju

Oczekujemy, że podobnie jak w styczniu i marcu, w maju roczna dynamika aktywności będzie ponownie wysoka w tym sektorze. Analitycy MR prognozują, że w maju 2017 r. powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 8 proc. w skali roku - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w kwietniu br. o 0,6 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 13,3 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym r/r.

Zgodnie z oczekiwaniami, na wynikach kwietniowych silnie zaważyła różnica w liczbie dni roboczych (dwa mniej niż przed rokiem), wynikających z kwietniowego terminu Świąt Wielkanocnych. W maju odczujemy pozytywny wpływ jednego dnia roboczego więcej - czytamy dalej w komentarzu.

Większość ekonomistów bankowych spodziewa się, że obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej i budowlanej jest przejściowe, a rosnący popyt krajowy i zagraniczny wesprze produkcję przemysłową w kolejnych miesiącach.

(ISBnews)SzSz

Powiązane tematy

Komentarze