Krytyczna wobec ukraińskich władz TV padła ofiarą sporu właścicieli
Jedyna na Ukrainie krytyczna wobec władz stacja telewizyjna TVi praktycznie przestała informować o bieżących wydarzeniach z powodu sporu właścicielskiego i strajku pracowników.
Alexander Altman, amerykański biznesmen o ukraińskich korzeniach, który w przeszłości doradzał rządowi w Kijowie, powiedział w czwartek dziennikarzom, że przejął kontrolę nad telewizją należącą do tej pory do Konstantina Kagałowskiego, byłego członka kierownictwa rosyjskiego koncernu naftowego Jukos.
Ze swej strony Kagałowski oznajmił, że pozostaje prawnym właścicielem TVi, i zapowiedział, iż postara się odzyskać kontrolę nad stacją. "Nie sprzedałem kanału i nigdy tego nie planowałem" - oświadczył.
Reuters pisze, że założona w 2008 roku TVi jest jednym z niewielu mediów na Ukrainie, które nie są własnością zwolenników prezydenta Wiktora Janukowycza. W przeszłości stacja skarżyła się na naciski ze strony władz, w tym na kontrole ze strony służb podatkowych, szczególnie w okresie ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.
Altman powiedział, że stał się właścicielem TVi po otrzymaniu "pewną drogą" dokumentów dających mu do tego prawo. Dodał, że jedna z jego firm złożyła pozew przeciwko przedsiębiorstwu Kagałowskiego i domaga się 305 tys. euro. "Zrobiliśmy wszystko legalnie" - oświadczył Altman.
Kiedy biznesmen mianował w tym tygodniu nowego szefa stacji, większość jej personelu rozpoczęła strajk. Od tego czasu TVi emituje głównie stare programy oraz materiały przygotowane przez nowego kierownika Artema Szewczenkę, w przeszłości dziennikarza TVi.
"To może być podręcznikowy przykład, jak władza niszczy opozycję z pomocą trzeciej strony" - powiedział polityczny analityk Wołodymyr Fesenko, cytowany przez Reutera.
Ostatnim przykładem wzmocnienia kontroli ekipy Janukowycza nad mediami na Ukrainie było kupno w lutym czołowej stacji telewizyjnej Inter przez biznesmena Dmytra Firtasza i szefa prezydenckiej administracji Serhija Lowoczkina. Poprzedni właściciel Interu, Wałerij Choroszkowski opuścił w ubiegłym roku rząd, w którym zajmował stanowisko wicepremiera.
PAP