Energa zainwestuje 40 mln zł rocznie w innowacje
Spółka powołała dedykowany zespół badawczo-rozwojowy, który na terenie Politechniki Gdańskiej będzie pracować nad innowacyjnymi technologiami. Prezes Energi zapowiada prace m.in. nad inteligentnymi licznikami, siłowniami wiatrowymi czy baterią mającą zasilić samochód elektryczny
Grupa Energa zamierza przeznaczyć na B+R w najbliższych latach średniorocznie 2 proc. CAPEX (ok. 40 mln PLN). Środki te przeznaczone zostaną na współpracę ze start-upami, uniwersytetami, jednostkami badawczymi oraz na własne projekty badawczo-rozwojowe. Powołanie CBRF pozwoli zaoszczędzić w optymalnym przypadku ok. 2,3 mln zł rocznie z tytułu samej ulgi na B+R. Strategia Innowacji zakłada, że poziom wydatków na B+R/EDITDA ma wzrosnąć do poziomu 1,5 % w roku 2020 aby osiągnąć poziom 2,5 % w roku 2025 - czytamy w komunikacie.
Powołane przez nas Centrum im. Faradaya oraz współpraca z Politechniką Gdańską zmienią oblicze naszej firmy i uczelni. Wspólnie stworzymy wzorową platformę współpracy nauki i przemysłu oraz centrum kompetencji innowacyjnych dla całej Grupy Energa wykorzystując polską technologię oraz polską myśl techniczną. W kręgu naszego zainteresowania leżą m.in. prace, dzięki którym możemy stworzyć prototypy baterii, inteligentnych liczników czy pionowych turbin wiatrowych, które są o wiele mniej uciążliwe niż te tradycyjne – ocenił Daniel Obajtek, prezes Energa.
Do zadań CBRF będzie należała także współpraca ze spółkami z Grupy w obszarze B+R+I i realizacja projektów badawczo-rozwojowych na rzecz Energi. CBRF ma inicjować projekty w obszarze B+R+I i pozyskiwać pieniądze na działalność badawczo-rozwojową od podmiotów zewnętrznych. Centrum będzie działać w modelu otwartych innowacji, wykorzystując potencjał partnerstw z podmiotami zewnętrznymi: start-upami, uniwersytetami jak również jednostkami badawczymi.