Informacje

źródło Energa
źródło Energa

Energa planuje zainwestować do 2025 r. 20 mld zł

br

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2017, 12:36

    Aktualizacja: 9 sierpnia 2017, 12:40

  • Powiększ tekst

Grupa Energa zamierza przeznaczyć do końca 2025 r. na inwestycje 20 mld zł. Zdecydowana większość środków trafi na rozwój i modernizację sieci – poinformował Daniel Obajtek, prezes Energii podczas konferencji podsumowującej wyniki grupy za I półrocze 2017 r.

Do końca 2025 roku mamy zainwestować 20 mld zł. Większość środków zostanie przeznaczona na rozwój i modernizację sieci czyli na dystrybucję. Myślimy nie tylko o funduszach własnych, chcemy także korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania – mówił Daniel Obajtek, prezes Energii.

Jedną z kluczowych inwestycji Energii jest budowa elektrowni Ostrołęka C, wartość tej, wspólnej z Eneą inwestycji, ma sięgać 6 mld zł.

Wyłonienie wykonawcy dla budowy bloku w Ostrołęce, zgodnie z planem powinno nastąpić w I kwartale 2018 roku - powiedział Obajtek.

Jak dodawał, prowadzone są także rozmowy w sprawie przejęcia większościowych udziałów w aktywach wytwórczych.

Pracujemy nad wzmocnieniem grupy, chodzi o nabycie aktywów, w których chcemy być partnerem strategicznym, inwestorem większościowym - powiedział Obajtek.

Jak mówił, Energa zainteresowana jest inwestycjami w kogenerację lub OZE.

W I półroczu 2017 r. Energa zanotowała zysk netto w wysokości 488 mln zł, co stanowi wzrost o 34 proc. w stosunku do zysku za ten sam okres rok wcześniej. Wartość przychodów wyniosła 5,2 mld zł. EBITDA wyniosła w opisywanym czasie 1.143 mln zł i była wyższa o 53 mln zł od wyniku po I półroczu 2016 r.

Wyniki są znacznie wyższe od przewidywanych, co pokazuje, że firma jest dobrze zarządzana – podsumował wyniki za I półrocze Daniel Obajtek, prezes Energii.

Jak podała Energa, w I połowie 2017 r. wartość inwestycji wyniosła 528 mln zł, z czego 434 mln zł zostało przeznaczonych na dystrybucję. Liczba klientów przekroczyła 3 mln.

Czytaj także: Zysk netto grupy Energa: 174 mln zł wobec 127 mln zł straty rok wcześniej

Jak dodał prezes Energii, cały czas wprowadzany jest proces synergii, którego efektem ma być sprawniejsze zarządzanie grupą.

Proces synergii grupy jest prowadzony i do końca roku liczba spółek zostanie zmniejszona o 1/3. Część będzie łączona, a część trafi do Energii. Myślę, że docelowo – do końca 2018 r. - będą to 22 spółki – mówił prezes Energii.

I dodał, że dzięki temu można spodziewać się przyspieszenia procesu decyzyjnego i dużych oszczędności. Również inaczej będzie wyglądać odpowiedzialność, która zostanie przeniesiona na zarządy 3 wielkich spółek. Przez rozdrobnienie, odpowiedzialność się rozmywa.

Jednocześnie Energa zapowiada, że rocznie będzie przeznaczać 40 mln zł na prace badawcze. W tym celu powołane został Centrum Badawcze im. Faradaya.

Możemy inwestować w naukę wtedy, kiedy jej efekty są wykorzystywane w biznesie. W prace badawcze i innowacyjne będziemy przeznaczać 40 mln zł rocznie – mówił Obajtek.

Dodał, że prace badawcze będą łączone z programem elektromobilności. Jako przykład podał prace nad „polską baterią”.

Nasze zaangażowanie w elektromobilność, to budowanie bazy przyszłych klientów – dodał szef Energii.

Ostatnio Energa podpisała list intencyjny ws. rozwoju elektromobilności w Tczewie Miasto planuje po 2020 r. kupić od 6 do 10 autobusów zasilanych energią elektryczną, a zadaniem Energii będzie budowa infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Czytaj także: Energa „zasili” rozwój elektromobilności w Tczewie

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych