Informacje

Król Wilhelm Aleksander Orański, fot.Wikipedia.org
Król Wilhelm Aleksander Orański, fot.Wikipedia.org

Holandia ma nowego króla

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 kwietnia 2013, 17:55

    Aktualizacja: 30 kwietnia 2013, 22:46

  • Powiększ tekst

Dziesiątki tysięcy Holendrów i turystów bawią się we wtorek w Amsterdamie z okazji dorocznego Dnia Królowej. W tym roku narodowe święto Holandii jest szczególne, bo abdykowała królowa Beatrycze, a na tron wstąpił jej syn Wilhelm Aleksander Orański.

Już od wczesnego poranka tłumy ludzi gromadziły się w centrum miasta na placu Dam przed Pałacem Królewskim, gdzie przed południem królowa podpisała w obecności rodziny i przedstawicieli rządu akt abdykacji. W tym samym momencie jej 46-letni syn stał się królem, najmłodszym wśród koronowanych głów Europy.

Potem Beatrycze z nowym monarchą i jego żoną księżną Maksimą pojawiła na pałacowym balkonie, co zebrani powitali gromkimi okrzykami. W górze powiewały pomarańczowe (to kolor monarchii i kraju) chorągiewki. Odegrano hymn narodowy Holandii, który jest jednym z najstarszych na świecie.

"To historyczny dzień dla naszego kraju. Każdy obywatel dzisiaj czuje się bardziej Holendrem i myślę, że to wydarzenie bardziej nas połączy. Dzisiaj każdy jest pomarańczowy" - mówi PAP mieszkanka Amsterdamu Lisette Heuff. Jej zdaniem zmiana na tronie nie umocni politycznie monarchii, bo jej wpływ na decyzje w kraju jest niewielki, ale na pewno zwiększy jej popularność.

"Ludzie coraz bardziej przekonują się do Wilhelma Aleksandra. Wzbudza coraz większa sympatię, zaufanie i odbierany jest jako człowiek nowoczesny. Holendrzy są za monarchią. Jakim będzie królem? Czas pokaże" - mówi Gert, który na uroczystości do stolicy Holandii przyjechał z pobliskiej Hagi.

Jeszcze przed południem w Amsterdamie rozpoczęło się huczne świętowanie i z godziny na godzinę ulice miasta coraz bardziej pokrywał pomarańczowy kolor - w tym dniu niemal obowiązkowy. W narodowej barwie są czapki, kapelusze, krawaty, peruki, podkoszulki, garnitury, okulary, a nawet buty.

Na ulicach miasta panuje wielki tłok i - jak mówią mieszkańcy - większy niż przed rokiem, bo wiele osób specjalnie przyjechało do Amsterdamu, by uczestniczyć w historycznym wydarzeniu wstąpienia na tron Niderlandów pierwszego od ponad 120 lat mężczyzny - po królowych Beatrycze, Julianie i Wilhelminie.

Świętuje się w pubach i restauracjach, ale przede wszystkim na ulicach. Wzdłuż amsterdamskich kanałów można kupić praktycznie wszystko, bo w Dniu Królowej handel wymaga zezwolenia i nie trzeba płacić podatku od tego, co się sprzeda. Wielu nie robi tego jednak dla zysku. "Sprzedaję ubrania, których już nie noszę, ale ciągle lubię. Ucieszę się, jeśli komuś się spodobają. Mieszkam po drugiej stronie ulicy i pierwszy raz wpadłam ten pomysł. To świetna zabawa" - mówi Myrel Morskate, które swoje markowe ubrania sprzedaje za 2-3 euro w modnej, poprzecinanej kanałami dzielnicy Jordaan.

Kramy ciągną się kilometrami nad pięknymi kanałami Prinsengracht i Keizersgracht, okalającymi zabytkowe centrum miasta. Wiele osób za niewielkie pieniądze sprzedaje domowe wypieki, a dzieci wystawiają na sprzedaż stare zabawki. Można kupić meble, obrazy, książki i płyty gramofonowe.

Jarmarkom towarzyszą koncerty organizowane na placach i skwerach. Można posłuchać jazzu, muzyki folkowej, czy elektronicznej. Dzieci śpiewają i grają na instrumentach. Po południu kanałami przepłynęła parada kilkudziesięciu barek, motorówek i łodzi przystrojonych w pomarańczowe barwy. Ludzie gromadzili się na mostach nad kanałami, by podziwiać widowisko.

Wieczorem nowy król wraz żoną wsiądzie do łodzi i popłynie na wschód w kierunku sąsiadującej z miastem wyspy Java. Wzdłuż brzegów rzeki po południu gromadziły się tysiące ludzi, by zobaczyć go na żywo.

Wtorek jest wyjątkowy także dlatego, że rok 2013 jest ostatnim rokiem obchodów Dnia Królowej. Od przyszłego roku w dniu urodzin Wilhelma Aleksandra - 27 kwietnia - będzie obchodzone nowe święto, Dzień Króla. W przyszłym roku wyjątkowo przesunięto je na 26 kwietnia, bo 27 kwietnia przypada w niedzielę.

30 kwietnia nie był dniem urodzin Beatrycze, ale jej matki - poprzedniej królowej Juliany, która abdykowała w 1980 r. na rzecz córki. Urodziny Beatrycze przypadają 31 stycznia, ale obejmując tron nowa monarchini zdecydowała, że data narodowego święta się nie zmieni.

Z Amsterdamu Łukasz Osiński (PAP)

 

Polecamy w Sklepiku.pl:"Holandia Przewodniki Wiedzy i Życia"
Opracowanie Zbiorowe
Ponad 1500 wspaniałych fotografii i ilustracji;Dokładne plany i mapy;Przekroje najważniejszych budowli; Aktualne informacje.http://www.wsklepiku.pl/holandia-przewodniki-wiedzy-i-zycia/

polecamy również:"Holandia Mali podróżnicy w wielkim świecie"
Kobus Krzysztof, Kobus Anna

Przejdź do sklepiku:http://www.wsklepiku.pl/holandia-mali-podroznicy-w-wielkim-swiecie/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.