Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Włoski rekord: 15 mln osób nie ma konta w banku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2013, 16:56

  • 1
  • Powiększ tekst

Lepiej w materacu niż w banku - tak włoskie media komentują dane, według których aż 15 milionów Włochów nie ma konta bankowego. Ten rekord wśród tzw. starych państw Unii daje do myślenia, bo padł w kraju, gdzie działa najstarszy bank na świecie.

Instytut analiz rynku finansów i handlu z Mestre na północy Włoch, który przeanalizował dane z całej Europy, zauważył, że tak powszechny brak zaufania do banków, nie występujący na taką skalę w żadnym kraju zachodniej Europy, ma głębokie przyczyny historyczne i społeczne. W szerokiej warstwie osób starszych i z najniższym wykształceniem trzymanie pieniędzy w domu jest swoistym elementem tradycji - zauważył ekspert Giuseppe Bortolussi.

Kolejną przyczyną niechęci do banków jest wciąż powszechnie praktykowany zwyczaj płacenia we Włoszech gotówką, co również sprawia, że ludzie unikają banków. Nie bez znaczenia, podkreślił Bortolussi, są również uważane za jedne z najwyższych w Europie, koszty utrzymania nawet najzwyklejszego bieżącego rachunku bankowego. To zazwyczaj kilkanaście euro miesięcznie. Instytucje bankowe odpowiadają na ten zarzut argumentem wysokich podatków, jakimi są obciążone. Poziom wszystkich tych podatków jest niespotykany w żadnym innym kraju Europy - przypomina się.

Dane wskazują, że we Włoszech konta nie ma 29 procent mieszkańców powyżej 15 roku życia. Na następnych miejscach w tym rankingu wszystkich krajów Unii są Polska (30 procent) i Rumunia(55 procent).

Lecz włoskie dane robią największe wrażenie, gdy porówna się je ze statystyką takiego kraju, jak Niemcy, gdzie konta nie ma jedynie 2 procent mieszkańców powyżej 15. roku życia. We Francji i Wielkiej Brytanii pieniędzy w banku nie trzyma po 3 procent obywateli z tej grupy wiekowej.

 

(PAP), on

 

POLECAMY wSklepiku.pl: "Bankowość detaliczna w Polsce"

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze