Danina solidarnościowa to współczesny patriotyzm
Fuzja Orlenu i Lotosu powinna zostać sfinalizowana do końca pierwszej połowy 2019 roku - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w telewizji wPolsce.pl
I dodaje, wszystko zależy od rozmów i negocjacji z urzędnikami Komisji Europejskiej, a to może potrwać nawet i 9 miesięcy.
Po połączeniu nowa spółka będzie bardziej odporna na wahania makroekonomiczne, stanie się koncernem bezpiecznym, stabilnym z większą siłą rynkową - twierdzi Obajtek.
Jak zapowiada w rozmowie prezes PKN Orlen, spółka zgodnie ze strategią będzie dalej dywersyfikować źródła dostaw ropy czego wyrazem jest ostatni spotowy zakup z Iranu.
Musimy też wzmacniać ten kierunek petrochemiczny. Chcemy rozbudowywać nasze zakłady i wydłużać łańcuch produkcyjny – zapowiada Obajtek z Orlenu.Patrzymy także na jakość kupowanej ropy, bo czym lepszy surowiec tym lepszy uzysk później przy produkcji, a w ślad za nią lepsza marża – dodaje prezes Orlenu.
Obajtek zapowiedział również zwiększenie ilości polskich wyrobów na stacjach w Polsce, Niemczech i Czechach.
Jedynie 20 proc. produktów na naszych stacjach w Polsce, było wykonane przez polskich producentów. Chcemy to zmienić i dojść do 50 proc.Wprowadzamy również wyroby regionalne, w ten sposób chcemy ożywić gospodarkę lokalną - powiedział Obajtek.
Jak dodaje, Obajtek na stacjach już pojawiają się kąciki patriotyczne, tak by pokazać , że to są stacje narodowe, polskie.
Prezes Orlenu odniósł się również do kwestii pomysłu daniny solidarnościowej
Uważam, że danina solidarnościowa to właśnie przykład współczesnego patriotyzmu. Taka danina w innych krajach już obowiązuje, to nie jest nic nowego. To ludzka solidarność, kraje wysokorozwinięte są tak skonstruowane że silniejsi pomagają słabszym - powiedział Obajtek.