Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polska za słabo walczy z procederem prania brudnych pieniędzy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2013, 12:45

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska za mało aktywnie walczy z praniem brudnych pieniędzy, a liczba śledztw i dochodzeń sądowych prowadzonych w tym kraju w sprawach takiego rodzaju przestępstw jest niska - wynika z najnowszego raportu Rady Europy.

"Liczba śledztw i dochodzeń sądowych związanych z praniem brudnych pieniędzy wydaje się niska, jeśli porównamy ją ze skalą tego rodzaju przestępstw" - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej Rady Europy.

Raport przygotowany został przez komisję RE, która zajmuje się problematyką parnia brudnych pieniędzy, MONEYVAL.

Eksperci komisji uznali przy tym, że chociaż w Polsce stosuje się dobre standardy w prewencji, to należy wzmocnić dochodzenia w sprawach prania brudnych pieniędzy. Według ekspertów brakuje "aktywnego podejścia" w egzekwowaniu prawa w prowadzonych śledztwach w tym obszarze. "Regulacje dotyczące konfiskaty (zdefraudowanych środków) są niewystarczające, a poziom konfiskat także wygląda na niski" - oceniono.

Zdaniem autorów raportu polskie regulacje związane z ściganiem przestępstw w zakresie prania brudnych pieniędzy nie odpowiadają standardom międzynarodowym. "Dodatkowo, polskie prawo nadal nie wymaga odpowiedniej przejrzystości (finansowej) od osób prawnych (czyli firm)" - czytamy w raporcie.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze