Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Większość Polaków źle ocenia sytuację ekonomiczną w kraju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lipca 2013, 11:25

  • 1
  • Powiększ tekst

Większość Polaków źle ocenia sytuację ekonomiczną w kraju, chociaż wynik jest minimalnie lepszy niż w czerwcu. Pogorszyła się natomiast ocena kondycji finansowej gospodarstw domowych - wynika z lipcowego badania nastrojów ekonomicznych przeprowadzonego przez TNS Polska.

Wyznaczony w badaniu wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju ma wartość ujemną i wynosi w
lipcu -38,1 pkt. Oznacza to, że Polacy pytani o ocenę sytuacji ekonomicznej kraju w większości wyrażają opinię negatywną. W stosunku do ubiegłego miesiąca wskaźnik poprawił się o zaledwie 0,1 punktu procentowego.

Aktualna sytuacja, według Polaków, jest lepsza niż w czerwcu. Za złą uznało ją 43 proc. (w czerwcu takiej odpowiedzi udzieliło 45 proc.). Dobrze oceniło ją 4 proc., tyle samo co w czerwcu. 53 proc. oceniło aktualną sytuację "częściowo dobrze, a częściowo źle" (w czerwcu 50 proc.). Jednak w przyszłość Polacy patrzą pesymistycznie. 8 proc. uznało, że za rok sytuacja ekonomiczna kraju się poprawi. W czerwcu liczyło na to 11 proc. Natomiast z 50 do 53 proc. wzrósł odsetek osób uważających, że nic się nie zmieni. W lipcu (tak samo jak miesiąc wcześniej) 39 proc. z nas spodziewa się pogorszenia.

Pogarsza się, według ankietowanych, nasza indywidualna sytuacja materialna. Wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych wynosi -20,4 pkt i w porównaniu do czerwca spadł o 1,2 punktu procentowego. Wynika to przede wszystkim z narastającego odczucia, że jest nam gorzej niż było: o 3 pkt. proc. spadły wyniki porównania obecnej sytuacji do tej sprzed roku.

Nie zmieniają się natomiast nasze prognozy przyszłości. Wciąż nie widać optymizmu. 66 proc. ankietowanych uważa, że za rok w ich portfelach nic się nie zmieni, 23 proc. jest zdania, że ich sytuacja ekonomiczna się pogorszy, a 11 proc. spodziewa się poprawy.

W związku z niekorzystną oceną sytuacji w kraju i kondycji gospodarstw domowych spadł też wskaźnik klimatu konsumenckiego (TNS Consumer Index). W lipcu wyniósł on -29,2 pkt. i jest o 0,5 pkt. niższy niż w czerwcu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-10 lipca 2013 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

(PAP)

ula/ ls/ mhr/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze