Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ciąg dalszy śmieciowego zamieszania w Warszawie - do nowego przetargu zgłosiło się pięć firm

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 sierpnia 2013, 15:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Pięć firm złożyło oferty w przetargu na wywóz odpadów w Warszawie - poinformowała dziś zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb. Teraz oferty zostaną przeanalizowane przez komisją przetargową.

"W przetargu podzieliliśmy Warszawę na dziewięć rejonów i na każdy z tych rejonów wpłynęła przynajmniej jedna oferta" - wyjaśniła rzeczniczka.

Oferty złożyły firmy Remondis, MPO, Sita, Lekaro i Byś.

Poinformowała, że komisja przetargowa przystąpiła do oceny ofert. "Poza oceną formalną będziemy też sprawdzać bardzo dokładnie opisane w przetargu wymagania dodatkowe. Niewykluczone, że oferta, która dziś wydaje się najniższa, spełnia także wszystkie warunki dodatkowe" - wyjaśniła rzeczniczka.

Pytana, kiedy można się spodziewać rozstrzygnięcia przetargu oceniła, że będą to "raczej tygodnie niż dni".

Przetarg na odbiór i wywóz śmieci w stolicy ma długą historię. W połowie lipca ratusz opublikował nową specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ) po tym, jak Krajowa Izba Odwoławcza na początku czerwca zakwestionowała niektóre zapisy poprzedniej specyfikacji i nakazała ich poprawienie. W nowej specyfikacji ratusz zdecydował, że jedynym kryterium przetargu będzie cena. Te zmienione zasady zostały zaskarżone po raz drugi. Zajmująca się odbiorem i przetwarzaniem odpadów komunalnych firma Byś argumentowała, że postępowanie nie gwarantuje wyboru najlepszej metody zagospodarowywania odpadów. W połowie sierpnia KIO oddaliła jednak to odwołanie.

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej do 1 lipca gminy - które przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - miały przeprowadzić przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Warszawie się to nie udało, więc do 31 stycznia 2014 r. w stolicy będzie obowiązywał tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

W związku problemami z wdrażaniem nowego sytemu śmieciowego w stolicy na początku czerwca do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Zastąpił go burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski.

(PAP)

her/ je/ ura/

Powiązane tematy

Komentarze