Kolejna kompromitacja Deutsche Banku
Fatalna passa Deutsche Banku trwa. Jak się okazuje, niemiecki gigant finansów odegrał kluczową rolę w niedawno ujawnionym, jednym z najgłośniejszych skandali w historii Wall Street - związanym z finansistą Jeffreyem Epsteinem, oskarżonym o handel nieletnimi dla celów seksualnych, czytamy na stronie Business Insider Polska
Jak opisuje portal, powołując się na „Wall Street Journal”, poprzez Deutsche Bank Jeffrey Epstein „przesuwał miliony dolarów w gotówce oraz wiele papierów wartościowych”, za pomocą m.in. licznych kont prywatnych w banku. Korzystał do tego z dywizji bankowości prywatnej (ang. private banking), czyli przeznaczonej dla najbogatszych klientów.
Na kontach DB Epstein trzymał pieniądze, związane także z jego klientami i powiązanymi z nim spółkami, liczone w dziesiątkach milionach dolarów - dokładna kwota nie jest znana. Niektóre z kont nie były z nim bezpośrednio powiązane, twierdzi „WSJ”. Epstein miał jednak na przestrzeni lat uzyskać pozwolenia na dokonywanie transakcji z kont swoich współpracowników, czasem nawet inwestować w ich imieniu. Majątek finansisty szacowany jest przez śledczych na ok. 500 mln dolarów, z czego ponad 110 mln dol. miał trzymać w jednym banku - czytamy na stronie Business Insider.
Jakby tego było mało, kurs banku jest na dnie, a spółka odnotowuje gigantyczne straty finansowe.
Według portalu, dzień po doniesieniach o powiązaniach DB i Epsteina, bank pokazał swoje wyniki finansowe. Odnotował stratę 3,1 miliarda euro (ok. 3,5 mld dol.) w II kwartale, co było według „Financial Times” najgorszym wynikiem kwartalnym banku od krachu finansowego w 2008 roku.
Tymczasem rynek spodziewał się, zgodnie z prognozami DB, straty rzędu 2,8 mld euro. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wyniósł 588 mln euro, podczas gdy analitycy oczekiwali ok. 806 mln euro. Credit Suisse w nocie do klientów określił wyniki jako „rozczarowujące” i stwierdził, że spodziewa się ich dalszego pogorszenia -czytamy.
Bank od lat uwikłany jest w wiele afer i przestępczych procederów. Jak przypomina Business Insider w samym tylko w 2017 r.
w styczniu otrzymał karę „za udział w praniu brudnych pieniędzy w Rosji”;
-
w kwietniu został ukarany za naruszenia przepisów rynku forex;
-
w czerwcu zgodził się na zapłatę 170 mln dolarów w ramach ugody w sprawie oskarżeń o zmowę z innymi bankami;
-
w październiku na bank nałożono karę 220 mln dolarów za manipulowanie stopami procentowymi;
-
w grudniu Włosi oskarżyli DB o wywołanie kryzysu, wylicza portal.
Z kolei tuż na początku 2019 r. wyszło na jaw, że Deutsche Bank próbował pozbyć się pożyczki na 600 mln dolarów udzielonej VTB Group - rosyjskiemu bankowi państwowemu, powiązanemu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Czytaj więcej:Deutsche Bank zamieszany w jeden z największych skandali w USA. Obsługiwał milionera oskarżonego o handel nieletnimi