Dworczyk: na szczepienia zarejestrowało się prawie 1,5 mln osób
Do poniedziałku, do godz. 14 mamy 1 mln 470 tys. zgłoszeń gotowości do zaszczepienia się; udało się już uruchomić rejestrację terminów na szczepienia w ponad 5,5 tys. punktach - przekazał w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk
Czytaj też: Premier: przedstawiamy Umowę Partnerstwa; obejmuje 350 mld zł
Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - tych, którzy będą zarejestrowani. „Na ten moment udało się uruchomić rejestrację terminów w 5 tys. 593 punktach, mamy ponad 2 mln terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień” - zaznaczył Dworczyk.
Jeśli chodzi o zgłoszenia gotowości do szczepienia, to na godzinę 14.00 to było 1 mln 470 tys. zgłoszeń wysłanych przez formularz „szczepimy się” i stronę pacjent.gov.pl - poinformował szef KRPM.
Przypomniał, że każda osoba między 18. a 69. rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. „Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień” - powiedział Dworczyk.
475 tysięcy zaszczepionych
Do godz. 14 pierwszą dawką szczepionki na COVID-19 zaszczepionych zostało 475 tys. 264 pacjentów, od niedzieli trwają szczepienia drugą dawką - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Poinformował, że w magazynach jest prawie 610 tys. szczepionek, a 647 tys. sztuk dostarczono do punktów szczepień.
Na popołudniowej konferencji prasowej w poniedziałek Dworczyk wskazywał, że Polska, podobnie jak cała UE, została pod koniec ubiegłego tygodnia zaskoczona informacją, że koncern Pfizer „praktycznie z dnia na dzień, a właściwie z tygodnia na tydzień zamierza w sposób znaczący obniżyć dostawy szczepionek do wszystkich krajów UE”. „Informacje pisemne na temat nowego harmonogramu otrzymaliśmy wczoraj wieczorem dopiero” - dodał.
Jak tłumaczył, w związku z tym w poniedziałek w Agencji Rezerw Materiałowych, w Ministerstwie Zdrowia oraz w Narodowym Funduszu Zdrowia trwało „przeliczanie” harmonogramu tak, by dostosować go do nowej sytuacji.
Zarejestrowało się 431 tysięcy seniorów
Jeśli chodzi o szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, do poniedziałku do godz. 14 zarejestrowało się na konkretne terminy 431 tys. 782 osoby; cała ta grupa wiekowa liczy 1,7 mln osób - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michal Dworczyk.
Natomiast jeśli chodzi o szczepienia populacyjne, szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, do poniedziałku do godz. 14 zarejestrowało się już na konkretne terminy 431 tys. 782 osoby; przypomnę, że jest to grupa licząca 1,7 mln osób - powiedział szef KPRM zaznaczając, że seniorzy powyżej 80. roku życia zapisują się od piątku. Podkreślił, że ocenia pozytywnie dynamikę zapisów w ramach tej grupy.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy „zero”, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
Późna dostawa szczepionek Moderny
Problem z zakupem dodatkowej partii szczepionki firmy Moderna polegał na tym, że jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 roku; gdyby zaproponowano nam dostarczenie jej w pierwszym, ewentualnie drugim kwartale, kupilibyśmy ją na 100 proc. - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, był pytany w poniedziałek na konferencji prasowej, czy rząd powróci do kwestii zakupu szczepionek firmy Moderna, których - jak sugerował dziennikarz - kupiliśmy znacznie mniej niż nam oferowano.
Naprawdę jestem zdumiony, bo to już kolejny raz, kiedy publicznie tłumaczymy, jak ta sytuacja się przedstawia i jakie są fakty. Otóż mogliśmy dokonać zakupu dodatkowej partii szczepionki Moderny, ale problem polegał na tym, że jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 roku. Tymczasem zgodnie z podpisaną (przez Komisję Europejską - PAP) umową, której stroną jest również Polska, nam przysługuje i mamy deklarację od producentów, dostarczenia do naszego kraju do końca tego roku 60 milionów dawek szczepionki - powiedział Dworczyk.
PAP/mt