Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Mamy zdolnych 15-latków - i co z tego?

Krzysztof Rybiński

Krzysztof Rybiński

Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, pracownik sektora prywatnego, obecnie rektor Uczelni Vistula w Warszawie. Jest także profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej. W młodości ćwiczył karate. Pod adresem www.rybinski.eu prowadzi swój popularny blog.

  • Opublikowano: 4 grudnia 2013, 10:08

    Aktualizacja: 5 grudnia 2013, 09:09

  • 3
  • Powiększ tekst

Dzisiaj ukazały się wyniki badania PISA, czyli zdolności matematycznych, rozumienia czytanego tekstu i rozwiązywania zadań z nauk przyrodniczych przez 15-16-latków. W 2012 roku Polska znalazła się na wysokiej 11 pozycji razem z Kanadą, wśród 64 analizowanych krajów, osiągając we wszystkich kategoriach wyniki znacznie przewyższające średnią OECD.

W rankingu dominują kraje azjatyckie (Chiny, Korea, Japonia), w Europie jesteśmy w gronie ścisłych liderów. Zatem mamy powody do zadowolenia. Ale jest jedno “ale”.

Z jednej strony mamy zdolnych 15-latków, a z drugiej opinie uczelni o kandydatach na studia są coraz gorsze, a opinie firm o absolwentach wyższych uczelni są jeszcze gorsze. Jak to wyjaśnić? Są co najmniej  trzy możliwości.

Albo badanie PISA mierzy nie te kompetencje, które się potem przydają w dorosłym życiu (na przykład mierzy umiejętność rozwiązywania zadań i testów). Albo licea niszczą kapitał wiedzy pozyskany w szkołach podstawowych i gimnazjach, albo licea i/lub uczelnie wyższe degenerują młodych ludzi, którzy w wieku 15 lat są liderami w Europie, a w wieku 23 lat niewiele potrafią stworzyć, gubią kreatywność i przedsiębiorczość, mają umysły wypełnione niepotrzebną wiedzą.

Miejmy nadzieję, że do czasu gdy młodzież która pisała test PISA w 2012 roku osiągnie wiek dorosły, wyjaśnimy te kwestie i wprowadzimy odpowiednie zmiany w systemie edukacji.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkich, którzy szukają pomysłów na nietuzinkowy prezent świąteczny, zapraszamy dowSklepiku.pl!

Czekają na Was książki, rozbudzające wyobraźnię i poszerzające wiedzę a także unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl!

 

Powiązane tematy

Komentarze