Opinie
www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ma 81 lat i 3 miliony złotych długu

Portal Skarbiec.biz

Portal Skarbiec.biz

Serwis zajmujący się prezentacją rynku finansowego, banków, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych oraz firm inwestycyjnych.

  • Opublikowano: 19 grudnia 2013, 15:22

    Aktualizacja: 19 grudnia 2013, 19:51

  • Powiększ tekst

Coraz więcej emerytów trafia na krajową listę dłużników. Seniorzy borykają się ze spłatą długów swoich bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki, a następnie nie wywiązują się z tych zobowiązań. Najstarszy polski dłużnik ma 81 lat i ponad 3 mln zł zaległości.

Emeryci coraz częściej wpadają w spiralę długów. Stoją za tym ich dzieci i wnuki, którzy wykorzystują stabilność finansową staruszków i za ich pośrednictwem zaciągają kredyty gotówkowe. O należności zaczynają upominać się już komornicy, masowo wysyłając zawiadomienia do ZUS o zajęciu emerytur i rent.

Senior z długami

Na liście dłużników widnieje już 96,5 tys. seniorów. Wśród nich najwięcej jest tych w wieku 70 lat i mniej (68,83 %), ale są i tacy, którzy mają nawet 90 lat. Z danych Krajowego Rejestru Dłużników wynika, że seniorów liczących więcej niż 91 lat jest już ponad 600, a tych utrzymujących się w przedziale wiekowym 81-90 lat – aż 5,7 tys. Dłużnikami częściej są kobiety niż mężczyźni. Na liście dłużników emerytek jest ponad 68 %. Największą liczbę zadłużonych emerytów znajdziemy w województwach śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Nieco mniej mieszka w województwach wielkopolskim i łódzkim. Pieniądze winni są bankom i firmom pożyczkowym, operatorom telefonii, spółdzielniom mieszkaniowym, operatorom telewizji, energetyce i gazownictwu. Rekordzistą wśród seniorów jest 81-letni mężczyzna z województwa małopolskiego. Jego dług to 3 217 752,49 zł.

Dla wnuka

Skąd takie długi u emerytów? Otóż padają oni ofiarami instytucji finansowych, naciągających ich na tanie kredyty gotówkowe. Wnioskują o nie chętnie, bo brali je wcześniej, przed przejściem na emeryturę, ale teraz nie mają wystarczających dochodów, by je spłacać. Zaciągają więc kolejne zobowiązania i w ten sposób wpadają w spiralę długów. Nie jest też tajemnicą, że staruszków wciągają w nią członkowie rodzin. – Coraz więcej seniorów ulega prośbom dzieci i wnuków. Biorą kredyty, a banki chętnie im ich udzielają, bo starsze osoby mają stałe dochody – mówi Karolina Gazda-Wojszwiłło, public relations manager w Krajowym Rejestrze Dłużników. – Nie jest niestety niespodzianką fakt, że wierzycielami osób powyżej 60 roku życia

są przeważnie banki albo firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne. Można jednak na tej podstawie przypuszczać, że starsi ludzie coraz częściej spłacają długi swoich bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki i następnie nie wywiązują się z tych zobowiązań. O ile można zrozumieć, że emeryt może nie mieć pieniędzy na opłacenie rachunków za prąd czy gaz, to trudno przyjąć, że nieustannie kupuje coś na raty – dodaje Karolina Gazda-Wojszwiłło. A to niestety najczęstsza forma popadania seniorów w długi. Telewizory, samochody, laptopy, telefony – seniorzy na raty kupują niemal wszystko, nie zastanawiając się nad konsekwencjami, jakie grożą im, jeśli dzieci lub wnuki przestaną spłacać swoje zobowiązania. O swoich problemach dowiadują się zwykle dopiero wtedy, gdy otrzymują zmniejszoną emeryturę lub rentę. Okazuje się, że swoją rękę na świadczeniu położył już komornik.

Z własnej winy

Do oddziałów ZUS w całej Polsce wpływa coraz więcej zawiadomień o zajęciu emerytur i rent. Niestety, z winy samych emerytów. Seniorzy nie czytają umów, podpisują je na gorąco, zapominają o swoich zobowiązaniach, nie potrafią właściwie ocenić swoich możliwości finansowych. Przez swoją łatwowierność są łatwym kąskiem dla firm oferujących pożyczki, operatorów telefonii i telewizji. Ślepo ufają też swoim bliskim, którzy bez skrupułów wykorzystują ich stabilną sytuację finansową i naciągają na kosztowne produkty i usługi.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl możesz jeszcze nabyć archiwalne numery dwumiesięcznika "Na Poważnie"!

Nr 3/4 (czerwiec - lipiec 2012)

Dwumiesięcznik

Nr 5/6 (wrzesień - październik 2012)

Dwumiesięcznik

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych