Analizy

Ropa wymusza spadki na Wall Street

źródło: PAP

  • Opublikowano: 28 grudnia 2015, 22:15

  • 1
  • Powiększ tekst

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów, które tym samym oddały część zysków z zeszłego tygodnia. W centrum uwagi inwestorów na Wall Street znajduje się rynek ropy naftowej, gdzie ponownie zaznaczyły się spadki.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 0,14 proc., i wyniósł 17 528,47 pkt.

S&P 500 spadł o 0,22 proc. i wyniósł 2 056,51 pkt.

Nasdaq Comp. spadł 0,15 proc. do 5 040,99 pkt.

Po odbiciu w ubiegłym tygodniu, szczególnie silnym w przypadku amerykańskiej ropy WTI, która zyskała 9,8 proc., odnotowując najlepszy tydzień od czterech miesięcy, ceny surowca spadały na pierwszej sesji w tym tygodniu.

"Dzisiaj handel kręcił się wokół ropy naftowej. Obroty są niskie z powodu okresu świątecznego, w takich warunkach wahania indeksów mogą być podwyższone" - ocenił w CNBC główny ekonomista w First Standard Financial, Peter Cardillo.

W trakcie sesji traciły między innymi kursy akcji największych koncernów z branży paliwowej w USA, Exxon Mobile i Chevron.

"Nie spodziewam się, aby w tym tygodniu gracze podejmowali ważne decyzje" - ocenił dla Bloomberga Benno Galliker, trader w Luzerner Kantonalbank AG w Lucernie. "Interesujący może być za to przyszły rok" - dodał.

W jego ocenie styczeń przyniesie zapowiedź całorocznych tendencji.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze